1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
4 years ago
14

Jacks Corporation purchases $200,000 bonds plus accrued interest for 2 months of $2,000 from Kennedy Company on March 1. The bon

ds have an annual interest rate of 6% payable on June 30 and December 31. The entry to record the purchase of the bonds would include:_____________
a. Interest Receivable debit $2,000.
b. Cash credit $200,000.
c. Interest Revenue credit $2,000.
d. Investment in Bonds debit $202,000
Business
1 answer:
marissa [1.9K]4 years ago
3 0

Answer:

The correct answer is A

Explanation:

The journal entry for on recording or posting the purchase of the bonds will be as follows:

March 1

Interest Receivable A/c...............................Dr   $2,000

           Cash A/c...................................................Cr    $2,000

On March 1, the corporation bought bonds worth $200,000 and in addition to the accrued interest of $2,000. So, recording this will debit the interest receivable account against the cash account as the cash is going out of the business or corporation.

You might be interested in
Dobles Corporation has provided the following data from its activity-based costing system: Activity Cost Pools Estimated Overhea
Sati [7]

Answer:

Dobles Corporation

The unit product cost of product D28K is:

$144.01

Explanation:

a) Data and Calculations:

Activity Cost Pools    Estimated Overhead Cost   Expected Activity

Assembly                     $228,060                            18,000 machine hours

Processing orders         $34,068                              1,200 orders

Inspection                    $125,560                               1,720 inspection hours

Units of D28K produced per year = 420 units

D28K requirements:

Machine hours     460

Orders                    80

Inspections             10

Direct materials cost per unit = $48.96

Direct labor cost per unit = $25.36

Activity rate:

Assembly                     $228,060/18,000 = $12.67 per machine hour

Processing orders         $34,068/1,200 = $28.39 per order

Inspection                    $125,560/1,720 = $73 per inspection-hour

Cost of D28K:

Machine hours     460 * $12.67 =   $5,828

Orders                    80 * $28.39 = $22,712

Inspections             10 * $73 =           $730

Total overhead costs =                $29,270

Overhead cost per unit = $69.69 ($29,270/420)

Unit Cost of D28K:

Direct materials cost per unit = $48.96

Direct labor cost per unit =        $25.36

Overhead cost per unit =          $69,69

Total unit cost =                         $144.01

7 0
3 years ago
Select the items that describe how business investments can cause economic growth.
NikAS [45]
Investments can lead to more demand for goods. Investment means an increase in capital spending and is a component of Aggregate Demand (AD), if there is an increase in investment it will help to boost AD and therefore economic growth.
4 0
3 years ago
TH Manufacturers expects to generate cash flows of $129,600 for the next two years. At the end of the two years the business wil
arsen [322]

Answer:

Vo  = <u>C1  </u>    +        <u>C2 + V2</u>

        1 + k              (1 + K)2

Vo = <u>$129,600  </u> +   <u>$129,600 + $3,200,000</u>

        1 + 0.14            (1 + 0.14)2

Vo = $113,684.21  + $2,562,019.08

Vo = $2,675,703.29

The correct answer is C

Explanation:  

The current value of the business equals cashflow in year 1 divided by 1 + K plus the aggregate of cashflow and sales value in year 2 divided by 1 + k raised to power 2.

7 0
3 years ago
Franklin Company deposits all cash receipts on the day they are received and makes all cash payments by check. At the close of b
N76 [4]

Answer:

Adjusted balance = $23,387

Explanation:

                    Franklin Company

        Bank Reconciliation statement

Bank balance as of August 31                 $21,837

Add: Deposit in transit          <u>                   $ 7,350</u>

                                                                 $29,187

<u>Less: Outstanding check                        $(5,800)</u>

Adjusted cash balance                          $23,387

Cash balance as of August 31                $22,662

Add: Collection of Note receivable     <u>   $     870</u>

                                                                 $23,532

<u>Less: Bank service charge                      $(    145)</u>

Adjusted cash balance                          $23,387

6 0
3 years ago
Residual income is ____________.A. the difference between the net income the analyst expects the firm to generate and the requir
BARSIC [14]

Answer:

A. The difference between the net income the analyst expects the firm to generate and the required earnings of the firm.

Explanation:

Residual income measures an organisation's internal corporate performance by looking at the difference between the income geneated by the firm and the required minimum returns. It can be described as the excess of generated income over required earnings for the firm.

For personal Income, residual income represents the income an individual has left after deducting all personal expenses and all debts.

Based on the question, therefore, residual income will be the excess amount after a company's analysts' deduct the required earnings of the company from what the company generates.  

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The 5.3 percent bond of Dominic Cyle Parts has a face value of $1,000, a maturity of 12 years, semiannual interest payments, and
    15·1 answer
  • Energy Resources Ltd. does business in 50 countries around the world. The company stresses to all employees the importance of un
    5·2 answers
  • Charlie and Sally are contending parties to a lawsuit involving the division of their inheritance from their grandmother. They w
    14·1 answer
  • A stock S that pays no dividends is currently trading at $30/share. Another stock Q which pays a onetime dividend of $0.5/share
    6·1 answer
  • Beth is a transcriptionist, earning $12.00 an hour and Beth averages 1000 lines of transcription per day. What is the unit cost
    7·1 answer
  • On January 1, Year 1, Greenfield, Inc. issues $100,000 of 9% bonds maturing in 10 years when the market rate of interest is 8%.
    5·1 answer
  • Given the following:A firms projected free cash flows of2021 $20 million2022 $30 million2023 $50 millionAfter 2023, the growth r
    9·1 answer
  • What does the inflation rate indicate?
    9·1 answer
  • It Isn't necessary to consider convenlence Issues when selecting a bank.<br> O True<br> O False
    5·2 answers
  • in the long run, the representative firm in monopolistic competition tends to have multiple choice excess capacity. economic pro
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!