1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artist 52 [7]
3 years ago
8

41​% of U.S. adults have very little confidence in newspapers. You randomly select 10 U.S. adults. Find the probability that the

number of U.S. adults who have very little confidence in newspapers is ​ (a) exactly​ five, (b) at least​ six, and​ (c) less than four.
Mathematics
1 answer:
lina2011 [118]3 years ago
7 0
The answer would be c
You might be interested in
For what value of n is In - 11 + 1 equal to 1?
Leviafan [203]
It would be 11 if I’m reading this right
8 0
2 years ago
How many minutes equal 4.8 days? Enter your answer in the box.
vitfil [10]
1hour=60min
24hour=?
24hour=1440 min

1d=1440 min
4.8d=?
4.8 days =6956      hope you like my explanation 





6 0
3 years ago
Please help i give 15 points for the answer
Paraphin [41]

Answer:

2 and 9/10

Step-by-step explanation:

3 1/2- 3/5=2 9/10

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please anyone help me with this?!​
andriy [413]

Answer:

It would be 55.88 but if you round it it would be 55.9 then round it again it would be 56%.

7 0
3 years ago
Which is the best estimate of x based on rounding the constants and coefficients in the equation to the nearest integer 6.15 (x
artcher [175]
Your answer would be x = 12.41 

6.15 (x - 8.86) = 21.83
      *6.15 * 6.15

6.15x - 54.49 = 21.83
         + 54.49  + 54.49

6.15x = 76.32
/6.15    /6.15

x = 12.41
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Let f(x) = -6x + 3 and g(x) = 5x + 4. Find and state its domain.
    6·1 answer
  • Help please !!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • Morgan uses 2 oz of dog shampoo to bathe her dog each week. After 4 wk, 34 oz of shampoo remains.
    7·1 answer
  • The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (
    9·1 answer
  • A pack of 12 sodas cost $5.04. what is the unit rate in dollars per soda
    8·1 answer
  • The average of a list of 4 numbers is 90.0. A new list of 4 numbers has the same first 3 numbers as the original list, but the f
    10·2 answers
  • Which is the best rational approximation for the square root of 55 ?
    13·1 answer
  • The table below represents a linear relationship.
    8·1 answer
  • Need help l don’t understand due soon
    7·2 answers
  • A boat is heading towards a lighthouse, whose beacon-light is 113 feet above the water. From point AA, the boat’s crew measures
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!