1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
3 years ago
8

A rectangular prism has a volume of 34.224 cubic meters. The height of the box is 3.1 meters, and the length is 2.4 meters.

Mathematics
1 answer:
attashe74 [19]3 years ago
4 0

Answer:

Hiya, your answer is: w = 4.6

Step-by-step explanation:

34.224 / 3.1 = 11.04   11.04 / 2.4 = 4.6   w = 4.6

You might be interested in
The number of marbles of different colors stored in a hat is listed below:
expeople1 [14]
9/18 so 1/2 i think   hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
"find the cost per ounce of a sunscreen made from 140 oz of lotion that cost $3.45 per ounce and 90 oz of lotion that cost $14.0
Olegator [25]
Sunscreen approx. 40.6 cents an oz 
Lotion 6.4 cents an oz
5 0
3 years ago
A 2-pack of plastic flower pots costs $8.90. What is the unit price?
I am Lyosha [343]

Answer:

$0.79

Explanation:

1.58/2= 0.79

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=18%20-%204%20%20%5Cdiv%20%20%7B2%7D%5E%7B2%7D%20%20%5Ctimes%2010" id="TexFormula1" title="18 -
Vinvika [58]
The answer is 8
Order of operations:(Please Excuse My Dear Aunt Sally)
Parentheses
Exponents
Multiplication
Division
Add
Subtract
When it comes down to multiplication and division you do whichever comes first , left to right same with add and subtract so..
Step1: 2 squared = 4
Step2: 4/4=1
Step3: 1x10=10
18-10=8 . Final answer is 8
7 0
3 years ago
PLEASE HELP
Margaret [11]

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

First, find the price without the discount by adding 12 to 30:

30 + 12

= 42

To find the original cost of each game, divide 42 by 2

42/2

= 21

So, each game was originally $21

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Item 9 a softball has a volume of 1256π1256π cubic inches. find the radius of the softball.
    9·1 answer
  • keith ran in a marathon . it took him 3 hours and 2 minutes to run 26 miles . if he ran at the same rate for the whole race , ho
    15·1 answer
  • Use the recursive formula to answer the question.
    10·1 answer
  • I could use help with these please with the work and an explanation​
    9·1 answer
  • En
    12·2 answers
  • Darius is putting tiles on the roof of his house. After working for 3 1/3 hours, he has completed 4/5 of the roof. Can Darius pu
    8·1 answer
  • Exploring Dilations of Lines
    6·2 answers
  • Find the perimeter of this complex figure
    10·1 answer
  • Four times the sum of two times X and six algebraic expression
    7·1 answer
  • I need the steps and answers please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!