Answer:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation:
Last one :) shshshdhdbdhd
Answer:
Reflections and rotations
Step-by-step explanation:
Reflections and rotations preserves the distance and angle measurements.
Answer:
no it cannot be
Step-by-step explanation:
because :
2/10 equals to 10/2 So 6/10 ÷ 2/10 =6/10×10/2
<u>6×10</u><u>=</u><u>6</u><u>0</u>
<u>1</u><u>0</u><u>×</u><u>2</u><u>=</u><u>2</u><u>0</u> after reducing the fraction its 3/1
Solve : 9x-14 = 0
Add 14 to both sides of the equation
9x = 14
Divide both sides of the equation by 9:
x = 14/9