1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
malfutka [58]
3 years ago
14

At the market,8 apples cost $4.How much do 9 apples cost?

Mathematics
2 answers:
svet-max [94.6K]3 years ago
8 0
Divide the price by amount to find out how much each costs. multiply that by 9. 4 (divided by) 8 = .5, or 50cents.  each apple is 50cents. multiply .50 by 9. It costs 4.50. Hope this helps
wlad13 [49]3 years ago
5 0
Hello!

If you divide 8 by 4, it seem that 2 apple costs $1.00. It also seems that whenever there is an odd number of apples, the cost of those apples have a cent count of 0.50 cents. So if 8 apples are $4.00, then I believe that 9 apples are $4.50.

I hope this helps!
You might be interested in
Someone please help me I need help!!
Nataly_w [17]
The y intercept will be (0,-9) and the x-intercept will be (-3.5, 0)
7 0
3 years ago
Sarah has 80 books in her collection if 60% of the books or fiction how many of the books or nonfiction
EastWind [94]
80 multiplied by 0.6 = 48

80-48=32

Answer=32 Books are nonfiction
5 0
3 years ago
WOULD YOU RATHER receive 40% off 15 copies OR 50% of 25 copies?
valentinak56 [21]

Answer:

hahaha

Step-by-step explanation:

hahahahahayou dont know d answer hahaha but i know its a secret

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 34 empty seats and 16 occupied seats. What is the ratio of empty to occupied seats? a) 34 to 16 b) 17 to 8 c) 8 to 17
Komok [63]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Ratio means comparison, so we have to compare the two given examples, in this state empty and occupied.

one of the most important things to look for during ratios is what comes first. In this statement it says empty to occupied, not occupied than empty/.

if we know that empty is 34 and occupid is 16 than we know our answer is A

Please mark me branliest.

Have a great day!

5 0
2 years ago
3.1.3 Quiz: Two-Variable Systems: Graphing
ryzh [129]

Answer:

Bro cheating .

Step-by-step explanation:

imagine cheating

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A batch of 20 semiconductor chips is inspected by choosing a sample of 3 chips. Assume 10 of the chips do not conform to custome
    12·1 answer
  • Help us this correct
    15·2 answers
  • 19.5+24+7.5 =<br> 19.5+__+24 =<br> ___+24+___=
    12·1 answer
  • The three angles of a triangle have measures
    15·1 answer
  • Given the circumference of a circle is 26 pi, what is the area of the circle? Show work. Leave answer in term of pi.
    8·1 answer
  • It won't let me get passed unless I watch a video and the video doesn't work
    7·1 answer
  • What is the axis of symmetry for y= x2 - 6x + 2
    15·1 answer
  • Surf board: $281.39 Tax Rate: 6% What is the final price of the product after a tax is applied?
    14·1 answer
  • Find the measure of &lt;JKL =63°​
    13·1 answer
  • Which expresion is equivalent to the given expresion<br><br><br> (3m-4)³(3m³)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!