Answer:
Calculate the contribution margin per pound for each of the three products.
- K1 = $17.80 per lb
- S5 = $8.70 per lb
- G9 = $10.50 per lb
Orders for which product should be produced and filled first, then second, and then third?
- K1 orders should be placed first, G9 orders should be placed second and S5 orders should be placed last.
Explanation:
52,900 pounds of material are available
- K1 uses 5 pounds of the material
- S5 uses 2.7 pounds of the material
- G9 uses 5.3 pounds of the material
contribution margin per unit:
- K1 = sales price - variable costs = $172 - $89 = $89
- S5 = $100.49 - $77 = $23.49
- G9 = $189.65 - $134 = $55.65
contribution margin per pound of material:
- K1 = $89 / 5 lbs = $17.80 per lb
- S5 = $23.49 / 2.7 lbs = $8.70 per lb
- G9 = $55.65 / 5.3 lbs = $10.50 per lb
Answer:
a. Gross profit rate = Gross profit / sales
= <u> $710,000 * 100</u>
$1,230,000
= 57.72%
b. <u>Supreme Operating Income </u>
Gross Profit $710,000
Operating expenses <u>(440,000)</u>
Operating Profit <u> 270,000</u>
<u />
c. Return on Asset = Return/ Average Asset
= <u>$390,000 * 100 </u>
$4,000,000
= 9.75%
d. Return on equity = Return / Average equity
= <u>$390,000 * 100 </u>
$2,400,000
= 16.25%
e. Price-earnings ratio = Market price per share / earnings per share
= $88/ $4
= 22
Explanation:
Computation of Gross profit
$'000
Net Sales 1,230
Cost of goods sold <u>(520)</u>
Gross Profit 710
Answer:
1. Overhead rate = Overhead costs / Direct material costs
Overhead rate = $684,000 / $1,900,000
Overhead rate = 0.36
Overhead rate = 36%
2. How much direct labor cost and overhead cost are assigned to this job?
Total cost of job in process $71,000
Less: Overhead applied $7,920
($22,000 * 36%)
Less: Material cost of job in process <u>$22,000</u>
Direct labor cost <u>$41,080</u>
Hence, direct labor cost is $41,080 and Overhead cost is $7,920
<u>Full question:</u>
A consumer product for which buyers will not accept a substitute, for which purchasers do not compare alternatives, and that is purchased infrequently and with extra effort on the buyer's part is a ____ product.
A. luxury
B. business
C. Specialty
D. Shopping
E. Convenience
<u>Answer:</u>
A consumer product for which buyers will not accept a substitute, for which purchasers do not compare alternatives, and that is purchased infrequently and with extra effort on the buyer's part is a Specialty product.
<u>Explanation:</u>
A specialty product is a commodity that some customers will actively attempt to buy because of unprecedented features or adherence to a particular brand. Customers who endeavor specialty products know what they require and will consume time and attempt to take it.
Typically, these customers will not readily acquire replacement products. Some companies only market specialty products that promote other products in the market. Specialty products in this range are sold to request to consumers want to individualize what they previously have.
Answer: They help a customer solve a problem without promoting a particular company's products
Explanation:
White paper is simply refered to as an authoritative report that is used in order to addresses certain issues that are deemed to be vital and also provide solution to such issues.
White papers gives awareness regarding particular products and it helps customer solve a problem without promoting a particular company's products.