1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
3 years ago
13

Which list is in order from least to greatest

Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]3 years ago
7 0

The correct answer to this question is A. 9.4 x 10^{-8}, 9.25 x 10^{-6}, 2.5 x 10^{3}, 7 x

Explanation:

These numbers are written in scientific notation. In this system, the exponent shows the number of spaces the period has been moved to make the number shorter. Additionally, a positive exponent shows the number has a certain number of digits to the right, while a negative exponent shows the number has digits to the left. In this way, the numbers presented can be converted as:

9.4 x 10^{-8} = 0.000000094 (Exponent indicates eight spaces to the left)

9.25 x 10^{-6} = 0.00000925 (Exponent indicates six spaces to the left)

2.5 x 10^{3} = 2500 (Exponent indicates three spaces to the right)

7 x 10^{3} =  7000 (Exponent indicates three spaces to the right)

You might be interested in
Each of five friends has between $3.50 and $4.25. Which could be the total amount of money the five friends have?
sleet_krkn [62]
The answer would be around $20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = x2 + 2x + 1 and g(x) = 3(x + 1)2, which is an
Ilia_Sergeevich [38]
The answer should be C
5 0
3 years ago
From 1900 to 2000 the average temperature in July in Atlanta was LaTeX: 90^\circ F90 ∘ F. A researcher believes due to Global Wa
riadik2000 [5.3K]

<em>*100% CORRECT ANSWERS</em>

7 0
3 years ago
Which is the simplified form of the expression ((2^-2)(3^4))^-3*((2^-3)(3^2))^2
Triss [41]

Answer:

2^36 3^48 is the correct answer

7 0
4 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line x-3y = 18 in slope-intercept form ?
    8·1 answer
  • Area of the blue shaded region ?​
    14·1 answer
  • What is the value of n in the equation 1/2 (n-4) - 3 = 3 - (n+3) ?
    12·2 answers
  • A university with a high water bill is interested in estimating the mean amount of time that students spend in the shower each d
    10·1 answer
  • Caitlin was knitting scarves to give as gifts. If she uses 6 balls of yarns for three scarves, how many balls does she need for
    15·2 answers
  • Can someone plz help me with this one problem plzzzzz!!!!
    9·2 answers
  • A football player attempts to kick a football across a field. The path of the football can be modeled by the function h(x) = − 1
    7·2 answers
  • The mean high temperature on a particular day in January is 31 degrees F and the standard deviation is 8.7 degrees. One year, th
    10·1 answer
  • Share 270g in the ratio 5 : 4
    15·1 answer
  • If A = {1,20,30..} and B = {4,6} find n(A-B)?​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!