1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katarina [22]
3 years ago
13

A square measures 8 inches on each side. What is its area rounded off to the nearest square centimeter? (Note: 1 inch ≈ 2.54 cm)

a) 413 sq cm b) 512 in.² c) 64 cm² d) 32 in.²
Mathematics
2 answers:
pickupchik [31]3 years ago
7 0

Answer:

C.) 413 cm^2

Step-by-step explanation:

To figure out the area of a square, much like a rectangle we multiply length × width.  In this case because the length and width are the same (definition of a square) then it's simply s^2 and 8 inches is 20.32 cm (8x2.54):

s^2=20.32^2=412.90 \approx 413

a.) 413 cm^2

adoni [48]3 years ago
5 0

Answer:

41 sq cm is the answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the multiplicative inverse of the sum of 1/3 + 1/5 ? Express in simplest form
Dima020 [189]
\frac{8}{15}

My Work/Reasoning:
First we find the sum of 1/3 and 1/5. \frac{1}{3} + \frac{1}{5} = \frac{5}{15} + \frac{3}{15} = \frac{8}{15}
Then, we find the multiplicative inverse, I guess it's also known as the reciprocal. \frac{8}{15} turns into \frac{15}{8}
Finally, we simplify. \frac{15}{8}=1 \frac{7}{8}
5 0
3 years ago
In a seventh grade class, 14 out of 30 students are boys. In simplest terms, what is the ratio of the number of boys to the numb
Tanya [424]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

14 : 16

7 : 8

boys : girls

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Of 24 employees at a local supermarket, 13 work as cashiers and 11 stock shelves. If 4 employees are selected at random to work
kenny6666 [7]

Answer:

The required probability is, \simeq 0.06729

Step-by-step explanation:

Of 24 employees at a local supermarket, 13 work as cashiers  and 11 stock shelves. If 4 employees are selected at random to work overtime, then

P( all 4 are cashiers) = \frac{^{13}{C}_{4}}{^{24}{C}_{4}}

                                 \simeq 0.06729

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sea horse riding travels an average of 0.01 miles per hour. At that rate , how fast can a sea horse travel in 2.4 hours?
kondaur [170]
As for this problem, it would be best to approach this with a ratio to ratio approach. This would then involve the equation with fractions which is the common conversion from ratios to easily solve the problems concerning these. The equation then would look somehow like this:

0.01 miles / 1 hour = x miles / 2.4 hours

The easiest way would be just to multiply the numerator, which is the miles, to 2.4. So when it is multiplied to the numerator, the equation then would turn to:

0.01 miles x 2.4 / 1 hour = x miles / 2.4 hours

0.024 miles would be the answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please I need some help!
Schach [20]

(f+g)(x) = 8x+2

(f-g)(x) = 4x-6

Step-by-step explanation:

Given

f(x) =6x-2\\g(x)=2x+4

we have to find

<u>a. (f+g)(x)</u>

(f+g)(x)=f(x)+g(x)\\=(6x-2)+(2x+4)\\=6x-2+2x+4\\=6x+2x-2+4\\=8x+2

<u>b. (f-g)(x)</u>

(f-g)(x)=f(x)-g(x)\\=(6x-2)-(2x+4)\\=6x-2-2x-4\\=6x-2x-2-4\\=4x-6

Hence,

(f+g)(x) = 8x+2

(f-g)(x) = 4x-6

Keywords: Functions, Operations on Functions

Learn more about functions at:

  • brainly.com/question/4021035
  • brainly.com/question/4034547

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Of the 4,092 pedestrian fatalities nation wide in 2009, what percent were Floridian
    14·1 answer
  • What does two-thirds subtract five-twelves equal
    10·2 answers
  • Example of intellectual achievements of maths in modern world
    6·1 answer
  • Explain how to find the value of x. Be sure to include the postulates, definitions and theorems that justify your answer.
    10·1 answer
  • Juicers Inc. is thinking of acquiring Fast Fruit Company. Juicers expects Fast Fruit's NOPAT to be $9 million the first year, wi
    14·1 answer
  • A jar contains "q" quarters and "d" dimes. There are 7 coins in the jar and the total value of the coins is $1.00
    8·2 answers
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%283x3%29%2B%283x5%29-%282x-2%29" id="TexFormula1" title="(3x3)+(3x5)-(2x-2)" alt="(3x3)+(3x5)
    14·2 answers
  • Write 186110 correct to 2 significant figures​
    6·1 answer
  • A cash card has a starting value of $25. If the card is not used within the first year of its purchase, the value on the card be
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!