1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mote1985 [20]
3 years ago
7

You plan on purchasing a car in the next year. The car that you are interested in lists for $23,000 after taxes, license, and do

c fees. You currently have two-thirds of the vehicles value saved and you get paid $1,312.00 twice a month. Given that monthly expenses total $1,150.12, Social Security is 6.2% of your income, Medicare is 1.45% of your income, and you pay State and Federal taxes in the amount of $53.00 and $101.35, respectively, twice a month, determine in how many months you will have to save for so that you can purchase the car without financing. Round all your answers to the nearest cent. Round your answer to the nearest month. a. 7 months c. 8 months b. 6 months d. 9 months Please select the best answer from the choices provided
Mathematics
1 answer:
oksano4ka [1.4K]3 years ago
6 0

Answer:

c. 8 months.

Step-by-step explanation:

First off let's get the current total of how much we have saved.

2/3 of $23,000 = 15,333.33.

Now we need to get our total salary to calculate for our Social Security and Medicare.

Total Salary : $1312.00 x 2 = $2,624.00

Social Security : 6.2% or 0.062 x 2,624 = $162.69

Medicare : 1.45 or 0.0145 x 2,624 = $38.05

Now that we have our Social Security and Medicare, we can then solve for our taxes.

Taxes: $53 + $101.35 = 154.35 x 2 = $308.7

Now we can add our monthly expenses to the other expenses.

Monthly Expenses : $1,150.12

1,150.12 + 162.69 + 38.05 + 308.7

= $1659.56 Total Expenses.

Now that we have our total expenses we simply subtract it to our monthly salary.

2624.00-1659.56

= $964.44 Extra Money Monthly

Now we proceed to solve for how much more we need to make the total payment.

23000 - 15,333.33

= 7666.67

Now that we have out total balance, we just need to divide the balance to our extra money monthly.

7666.67 / 964.44

= 7.949 Months or 8 Months

You might be interested in
Let ABC be an isosceles triangle with AB = AC and ∠BAC=30°. Side AB and the median AD contain points Q and P respectively (point
juin [17]

Answer:

15°

brainlest

Step-by-step explanation:

Since P is on the median of ΔABC, it is equidistant from points B and C as well as from C and Q. Thus, points B, C, and Q all lie on a circle centered at P. (See the attached diagram.)

The base angles (B and C) of triangle ABC are (180° -30°)/2 = 75°. This means arc QC of the circle centered at P has measure 150°. The diameter of circle P that includes point Q is defined to intersect circle P at R.

Central angle RPC is the difference between arcs QR and QC, so is 180° -150° = 30°. Inscribed angle RQC has half that measure, so is 15°.  Angle PQC has the same measure as angle RQC, so is 15°.

Angle PQC is 15°.

4 0
2 years ago
Square ABCD and isosceles triangle BUC are drawn to create trapezoid AUCD. Square A B C D and triangle B U C are attached at sid
Art [367]

Answer:

d) 135º

Step-by-step explanation:

Note that the angle DCU is the sum of the angles DCB and BCU. The angle DCB is 90º because A B C D is a square, then all its angles are equal to 90º.

After attaching B U C to A B C D, we obtain a trapezoid A U C D. Since A U C D has at least one pair of parallel sides, then AU should be parallel to CD, thus the angle CBU must be 90º.

B U C is isoceles, so we conclude that other two angles must have the same size, and due to the sum of the angles of a triangle being 180º, then both BUC and BCU are equal to 45º

As a result, the angle DCU is equal to 90º+45º = 135º. Option d is the correct one.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sanjay can travel 342 miles in 6 hours. At this rate, how many miles can he travel in 5 hours?
MatroZZZ [7]

Answer:

57 miles

Step-by-step explanation:

342 divided by 5 equals 57 miles

8 0
3 years ago
Denise spent 45.24 for 3 pairs of shoes. What was the average cost per pair?
dolphi86 [110]
$15.08 because $45.24 ÷ 3
7 0
3 years ago
A light bulb in Maya's house uses 9.4 watts of electric power each minute it is on. If the light bulb used a total of 6.58 watts
tamaranim1 [39]

Answer:

0.7 minute

Step-by-step explanation:

Given that each (1)  minute a light use 9.4 watts.

So If the light bulb used a total of 6.58 watts, the minutes was on it is:

\frac{The total watts used}{The watts used each minute}

= \frac{6.58}{9.4}

= 0.7 minute

So the the minutes was on it is 0.7

Hope it will find you well!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If you simplify x • 5x by multiplying like terms, your answer is 5 times x raised to some exponent. What is the exponent of x?
    11·2 answers
  • Suppose that 24% of people own dogs. if you pick two people at random, what is the probability that they both own a dog?
    6·1 answer
  • the table shows the number of students in 4 classes. the teachers are combining the classes and dividing the students in half to
    10·1 answer
  • What is the Equation of a line that has a slope<br> of -3 passes to the point (4,-5)
    8·2 answers
  • Transform each polar equation to an equation in rectangular coordinates and identify its shape.
    5·1 answer
  • You buy rice at $0.71 a pound a batch requires 4 pounds or rice how much is one batch​
    15·2 answers
  • Find the unit rate: 180 miles in 3 hours
    13·2 answers
  • First, determine if the example is EXLUSIVE (M.E.) or
    10·1 answer
  • If z=14 and x=83 , then what is the value of y?
    11·1 answer
  • Use the following information for the year ended December 31, 2022.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!