1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
2 years ago
15

coin is flipped 20 times and a head comes up 11 times, what is the relative frequency of a head coming up

Mathematics
1 answer:
Inga [223]2 years ago
8 0
11/20 is about 0.55. that means is has a 55% chance of landing on heads.
You might be interested in
Each statement describes a transformation of the graph of f(x) = x. Which statement correctly describes the graph of g(x) if g(x
Tatiana [17]

Answer:

reflection over the x-axis and a vertical compression by a factor of 8

Step-by-step explanation:

The parent function is given as

f(x) = x

The transformed graph has equation:

g(x) =  - 8f(x)

The factor of 8, indicates a vertical stretch.

The negative sign indicates a reflection in the x-axis.

Therefore the transformation is a reflection over the x-axis and a vertical compression by a factor of 8.

3 0
3 years ago
-56+-38=What is negative 56 + negative 38
Naily [24]

Answer:

-94 ...nagative 94

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If x = 5 & y = 3 what is 3x + 5y?
notka56 [123]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

If you plug in 5 for x and 3 for y then the equation would be 3(5)+5(3) or 15+15.

4 0
2 years ago
A 60 foot ladder is leaned against the side of a building. The bottom of the ladder is 36feet from the building. How high up the
Natasha2012 [34]

Answer:

24 feet 60-36=24

Step-by-step explanation:

Let me know if this is right.

8 0
2 years ago
Pranav bought four candy bars for a total<br> of $12. How much did each candy bar<br> cost?
anastassius [24]
You have to divide the total cost $12 by the 4 bars, so $12/4 bars = $3 per bar
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the sum of this infinite geometric series 1/7+ 1/49 + 1/343
    11·2 answers
  • In two or three sentences decribe how to organize your financial information
    9·1 answer
  • How do you factor 7b^2-63b+140?
    14·1 answer
  • How do I simplify 3⁶ x 3⁵​
    11·2 answers
  • If your employer asked you to select one of these options:
    10·2 answers
  • Lisa has 7 folders her mom gives her 5 times more folders.How much does she in total.​
    5·2 answers
  • Solve the equation 6(2x + 4)2 = (2x + 4) + 2.<br> answer: x=-5/3 or -9/4............A on edge.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP ME!! :(
    6·1 answer
  • How can you use angle relationship to find unknown measure in a figure?​
    14·1 answer
  • What are the two categories of fees?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!