Step-by-step explanation:
Linear equations. Make 2 new equations from the question. Name the first number as x and the second as y...
Answer:
The number 32 is part of the solution set
The circle on the graph is closed
The arrow on the graph points to the left
Step-by-step explanation:
The number 32 is part of the solution because it said that water freezes at 32 degrees when it is at or below 32
The circle on the graph is closed because 32 is part of the answer , when the solution is showed then the circle is closed.
Last but not least the arrow on the graph points left because water freezes when it is at 32 or below 32 degrees, so when it points left the numbers become lower.
Hope this helped! :)
Answer:
In this equation, we can start by understanding that "x" has a value of 8, as given in the ordered pair. When multiplied by 5, this leads to "40 - 2y = 30". Next, we can subtract 40 from both sides of the equation. This leads us to a value of "-2y = -10". The next step would be to divide both sides by -2 as a way of isolating "y", which leads us to a final value of "y = 5". The final ordered pair would be (8,5).
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer:
Sample space: {1,2,3,4,5,6}
All equally likely to occur