1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
11

The length of a rectangle is 3 more inches than the width. Find the length and width of the rectangle is the perimeter of the re

ctangle is 54 inches.
#7 Write an equation that represents the situation. Explain any variable used.




#8 Solve the equation. Show your work. State your solution as a complete sentence
Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
5 0

Part A:

Let the width of the rectangle be = x inches

As given, the length of a rectangle is 3 more inches than the width so let the length of the rectangle be = x+3 inches

Perimeter is given as = 54 inches

Perimeter = 2(l+b)

Equation becomes:

2(x+3+x)=54

2(2x+3)=54

Part B:

Solving the equation we get

4x+6=54

4x=54-6

4x=48

x=12

Hence, the width of the rectangle is 12 inches

Length = x+3 = 12+3 = 15 inches

Hence, length of the rectangle is 15 inches.


You might be interested in
On a certain hot​ summer's day, 325 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.50 for children and $2.50 for
ZanzabumX [31]

Answer:

217 children and 481-217 = 264 adults

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A cube with 40-cm-long sides is sitting on the bottom of an aquarium in which the water is one meter deep. (Round your answers t
Molodets [167]

Answer:

940.8 N

1254.4 N

Step-by-step explanation:

I would think the questions would be to calculate the forces at the top of the cube and at the sides. Thus:

On the top:

F = pressure * area

P = density * gravity * height

the height would be:

1m - 0.4m = 0.6m

replacing:

P = 1000 * 9.8 * 0.6 = 5880

A = (0.4) ^ 2 = 0.16

F = 5880 * 0.16

F = 940.8 N

On the sides:

dF = d * g * h * dA

dA = 0.4 * dh replacing

dF = 1000 * 9.8 * h * 0.4 * dh

dF = 3920 * h * dh

We integrate both sides and we have:

F = 3920 * (h ^ 2/2), h = 0.6 up to h = 1

F = (3920/2) * (1 ^ 2 - 0.6 ^ 2)

F = 1254.4 N

3 0
3 years ago
The drama club sold bags of candy and cookies to raise money for the spring show. Bags of candy cost $5.50 and bags of cookies c
vaieri [72.5K]

Let's assume

the number of bags of candy =x

the number of bags of cookies =y

There were 5 more bags of cookies sold than candy

so, we get

y=x+5

Bags of candy cost $5.50

so, total cost of candy is

=5.50x

bags of cookies cost $3.50

so, total cost of cookies is

=3.50y

so,

total cost = (total cost of candy)+(total cost of cookies)

we get

total cost =5.50x+3.50y

so, we can plug

5.50x+3.50y=53.50

now, we can plug y

5.50x+3.50(x+5)=53.50

5.5x\cdot \:10+3.5\left(x+5\right)\cdot \:10=53.5\cdot \:10

55x+35\left(x+5\right)=535

55x+35x+175=535

90x+175=535

90x+175-175=535-175

90x=360

x=4

now, we can find y

y=x+5

y=4+5

y=9

so,

the number of bags of candy =4

the number of bags of cookies =9............Answer


5 0
2 years ago
At a fundraiser breakfast, the bill for three glasses of orange juice and five pancake specials is $7.60, whereas the bill for o
r-ruslan [8.4K]
A ) 
3 j + 5 p = 7.60
j + 2 p = 2.90
B ) 
j = 2.90 - 2 p
3 ( 2.90 - 2 p ) + 5 p = 7.60
8.70 - 6 p + 5 p = 7.60
p = $1.10
j = 2.90 - 2.20
j<span> = $0.70</span>
C ) 
The bill for 1 glass of orange juice and 1 pancake special would be:
0.70 + 1.10 = $1.80
3 0
2 years ago
winnie and kevin like to create their own triathlon courses to challenge each other. last weekend, winnie created a course that
deff fn [24]

Answer: the answer is 121/4

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio for 18 girls to 27 boys as a fraction​
    13·2 answers
  • Graph each system. The find the solution from the graph. I don't understand this I've had it for 2 weeks now and never turned it
    13·1 answer
  • Instructions:Select the correct answer. What is the nth term of the geometric sequence 4, 8, 16, 32, ... ?
    10·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Jason considered two similar televisions at a local electronics store. The generic version was based on the brand name and was t
    9·2 answers
  • I need help with alternate angles
    7·1 answer
  • A sum of money is shared among three friends, Jenny, kenny and roy in the ratio 3:5:7 respectively . Kenny share was $750. Deter
    12·2 answers
  • Find the value of x and y
    7·1 answer
  • H
    11·1 answer
  • victor bought a sports car for $30,000, if the state sales tax rate is 8%, how much will victor have to pay after the sales tax?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!