Answer:
so you would actually multiply 32 x 15=480 then subtract 480 - 384= it would have 96 miles left. then divide 96/32= 3
so your answer would be 3 gallons left
Step-by-step explanation:
It is 6 to the 8th power (8 is in the box)
Complete question :
Sweets are sold loose, or pre-packed in 120g bags.The 120g bags are £1.49 each.The loose sweets are £0.89 for 100g.
By calculating the price per gram, determine which is better value.
Answer:
100 g bag
Step-by-step explanation:
For the 120g bag:
Price per gram :
Price / Numbe of gram
1.49 / 120 = 0.0124 gram per bag
For the 100 g bag :
0.89 / 100
= $0.0089per gram
Since $0.0089 is < $0.0124
Then the 100g bag is of better value