1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Talja [164]
3 years ago
6

-2/3(1.5×0.25+5/4)-5/6

Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
4 0

Answer:

0.903

Step-by-step explanation:

You might be interested in
3x + 2y = 7
Lady bird [3.3K]
It would be the last option, (5, -4)
4 0
2 years ago
Your princpal has decided to provide a treat to everyone in your grade before thanksgiving break-ice cream bars! One box contain
Assoli18 [71]

Answer:

8 boxes approx

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

One box contains 48 bars

Required

The number of boxes needed for a total of 338 students if each person is to get at least one bar.

Step two:

this can be gotten by dividing 338 by the number of the bar in a box

= 338/48

=7.04

=8 boxes approx

He needs to purchase at least 8 box

4 0
3 years ago
What is the hypotenuse of a triangle
Reil [10]
When it's a right triangle, its the long piece that isn't a part of the legs of the right angle.

5 0
2 years ago
On any given day, one person needs an average of 2.5 liters of water to survive. how many people will a tank supply for the day
Hitman42 [59]
How much water is in the tank?
7 0
3 years ago
Please help and NO LINKS!
Zielflug [23.3K]

Answer:

2/100 is the answer to the question

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 24.3 rounded to the nearest whole number?<br> Need help
    10·2 answers
  • Help me with my math and please show your work
    7·1 answer
  • Which values for A and B will create infinitely many solutions for this system of equations
    5·1 answer
  • Can someone please explain how to factor 8x + 20?
    12·1 answer
  • A 9-pack of toaster pastries costs $3.60. What is the unit price?<br> per pastry
    5·1 answer
  • Of the building permits issued, 85% were for single-family dwellings. There were 760 permits issued. How many were for single-fa
    15·2 answers
  • If r and s are positive real numbers, which expression is equivalent to r^2/3 s^1/2/ rs
    15·2 answers
  • Which relationships are likely to have a positive association? .
    10·1 answer
  • If i get a 70% does that count at 2.0 gpa
    6·1 answer
  • Arun took a taxi from his house to the airport. The taxi company charged a pick-up fee of $4 plus $4.25 per mile. The total fare
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!