1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
15

PLS HELP

Mathematics
1 answer:
nignag [31]3 years ago
5 0

Answer:

0.16

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help 20 points helpppppppp math helps 20 points no linos or imma report you.
bagirrra123 [75]

Answer:

Not a right triangle

Step-by-step explanation:

We can figure out if it is a right triangle or not by using the pythagorean theorem.

a^2 + b^2 = c^2

In this case a and b are 16 and 18

In order for it to be a right triangle, c has to equal 34, in this problem.

16^2 + 18^2 = c^2

= 580^2

= \sqrt{580} = 24.0832

Since 24.0832 does not equal 34, this is not a right triangle

5 0
3 years ago
Find the values that will make the equations true.
Alex17521 [72]
The value of a=7 will make the equation true
5 0
2 years ago
What is the exact area of a circle with a radius of six feet?
expeople1 [14]
The answer is about 113.1 feet squared
3 0
3 years ago
What is  0.176 as a fraction in simplest form
RUDIKE [14]
It would be 22/125. 

You'd convert the fraction by placing the decimal number over a power of 10. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the ratio for sin A?<br><br><br> 3/4<br> 3/5<br> 4/5<br> 4/3
Darina [25.2K]
4/5. I was doing math assignments like this earlier and remember how to do this. If you need more help on this let me know.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many different Arrangements of the letters in the word color are there
    15·1 answer
  • Harvey practiced the piano for 5/8 hour.Annika practiced the piano for 5/6 of an hour.
    5·2 answers
  • X=y7+10y=<br><br> First one gets a crown!
    6·1 answer
  • The cost of buying our Stats book online is represented by the 8 sample purchases (in dollars) below: 67.99 78.99 68.99 84.36 80
    10·1 answer
  • Question 22 of 25
    9·2 answers
  • Please! Due soon
    8·1 answer
  • Help me out hereeeeeeee
    10·1 answer
  • ANSWER QUICKLY Will give brainless to correct answer
    15·1 answer
  • Four cans of beans cost $2.84.
    6·2 answers
  • Arithmetic sequence
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!