Answer:
Step-by-step explanation:
3x + 5 = 35
3x = 30
x = 10
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer:
<h2>x = 5</h2>
Step-by-step explanation:
|<------------------- 32 units ---------------->|
K-----------------------L-------------------------M
3x + 6 11
KL + LM = KM
3x + 6 + 11 = 32
3x = 32 - 11 - 6
x = 15 / 3
x = 5 units
Answer: $2,800
Step-by-step explanation:
Given: The assessment value of Jerome's home= 
We know that to calculate the property tax, we need to multiply the assessment value of the property by the mill rate and then divide by 1,000.
Then, the property tax is given by :-

Therefore, Jerome pay $2,800 as property tax in this year.
Here is your answer:
Since their no zeros (0) here's your answer:
6.174798604×10^9