1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
15

Solve for x 4x−2=3x+4

Mathematics
2 answers:
AleksandrR [38]3 years ago
7 0

Answer:

x=6

Step-by-step explanation:

trapecia [35]3 years ago
6 0

Answer:

x = 6

hope this helps!

You might be interested in
(PLEASE HELP!!)
Flauer [41]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know this?
rosijanka [135]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

Hello!

Since we are finding f(-1) we put -1 in for x

2(-1)^2 + 8(-1)

Follow PEMDAS

2 * 1 + 8(-1)

2 * 1 + -8

2 + -8 = -6

The answer is -6

Hope this helps!

7 0
3 years ago
7(-3x+2) - 11x +18<br><br>what's the answer?​
tiny-mole [99]
The correct answer is 10x - 4. Hope this helps!!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A leaf fell off a tree and floated toward the ground. What is the
pentagon [3]

Answer:

gravity

Step-by-step explanation:

the time it take to fall and force

3 0
2 years ago
GIVING BRAINLIEST AND THE REST OF MY POINTSSS!!!!!PLS HELPP :((
mezya [45]

Answer:

the bowling alley

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The state of Kansas has a sales tax of 5.3%, and the maximum rate a consumer can pay for local sales tax is 8.65%. What is the r
    6·2 answers
  • Which is the height of the triangle?<br> ( PIC IS PROVIDE PLS HELP ME)
    8·2 answers
  • Equations by substitution<br> y=3x-7; 2x+4y=14
    10·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Cindy claims that 4^x/12^x=1/3
    6·1 answer
  • CHECK MY PAGE GEOMETRY PLEASE HELP FAST
    7·1 answer
  • Picture down there Thanksssss
    14·2 answers
  • On election day, registered voters go to a polling place to cast their vote. a. In a town, 273,600 votes were cast in an electio
    7·2 answers
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Please help me I’ll give you guys brainliesst
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!