1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
3 years ago
14

a person travels 84 miles in 4 hours. what is the rate at which the person travels in miles per hour?

Mathematics
1 answer:
NemiM [27]3 years ago
6 0
84/4 = 21/1......so the person travels 21 miles per hr.
You might be interested in
1. what is the equation of a line that has an x-intercept of 2 and a y-intercept of 8
Phoenix [80]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

x- intercept = 2  .So, Coordinate(2 , 0)

y-intercept = 8 . So, Coordinate (0, 8)

Slope = \frac{8-0}{0-2}\\\\=\frac{8}{-2}\\\\=-4

Slope y-intercept form: y = mx + b  {Here, b is y-intercept}

y = -4x + 8

8 0
3 years ago
Compare the decimals <, >, or = 0.73 ___ 0.7300
GalinKa [24]
The decimals are equal.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A pair of boots are $95.00 and are on sale for 30% off. What is the sale price of the boots?
polet [3.4K]

Answer:

$66.50, and you saved $28.50

3 0
3 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
29. Given the information regarding AABC and ADEF,
ziro4ka [17]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

just because :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of the pyramid in the diagram?<br> 25 cm<br> h = 15 cm<br> 15 cm<br> 20 cm
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to (n + 12) x 5+7n
    12·2 answers
  • Write the integer as a product of two integers such that one of the factors is a perfect square. 27
    12·1 answer
  • Together maria and serena have $1.20 they want to share the money equally how much money will each girl get
    12·1 answer
  • A spherical helium balloon has a diameter of 30 cm. How much helium is needed to fill the balloon, in cubic centimeters? Round y
    12·1 answer
  • Each bottle holds 16 fluid ounces of water. Bottles are packaged
    5·2 answers
  • Guillermo earned $15.25 per hour for 25 hours of work. What was he paid?
    5·2 answers
  • What is the square root of 599
    10·2 answers
  • In a linear equation relating income and consumption, you know that the intercept is $1,000 and the slope of the line is 4. if i
    10·1 answer
  • What is the unit rate?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!