1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
3 years ago
8

A structure's reproduction cost new is $489,900. The structure has an effective age of 4 years and was built 10 years ago. Assum

ing an economic life of 60 years, how much is the estimated annual depreciation?
Mathematics
1 answer:
olga_2 [115]3 years ago
5 0

Answer:

Annual depreciation will be $32660

Step-by-step explanation:

We have given effective year = 4 years

Economic life = 60 years

Reproduction cost of the structure = $489900

We have to calculate the annual depreciation

Annual depreciation is given by

Annual depreciation =\frac{effective\ age}{economic\ life}\times reproduction\ cost=\frac{4}{60}\times 489900=$32660

So annual depreciation will be $32660

You might be interested in
Please answer this in two minutes
tangare [24]

Answer:

<h2>H = 60° </h2>

Step-by-step explanation:

To find angle H we use tan

tan ∅ = opposite / adjacent

From the question

The opposite is 2√21

The adjacent is 2√7

So that's

tan H = 2√21/ 2√7

H= tan-¹ 2√21/ 2√7

<h3>H = 60° </h3>

Hope this helps you

8 0
4 years ago
At Polynomials Pizza, a large cheese pizza costs $6.50. Each additional topping for the pizza costs $1.45. The total for a large
dangina [55]

Answer:x

=

5

toppings

Step-by-step explanation:Total cost of cheese pizza:  

$

10.75

Any additional topping adds:  

+

$

1.25

So a cheese pizza with  

1

additional topping is:

$

10.75

+

$

1.25

=

$

12.00

A cheese pizza with  

2

additional toppings is:

$

10.75

+

$

1.25

+

$

1.25

=

$

10.75

+

2

×

$

1.25

=

$

13.25

A cheese pizza with  

3

additional toppings is:

$

10.75

+

$

1.25

+

$

1.25

+

$

1.25

$

10.75

+

3

×

$

1.25

=

$

14.50

If you pay attention to the pattern you can see that, for any number of toppings, say  

x

toppings, the price is going to be:

$

10.25

+

x

×

$

1.25

We are told the final cost is  

$

17.00

. That is

$

10.25

+

x

×

$

1.25

=

$

17.00

Subtract  

$

10.25

from both sides

$

10.25

−

$

10.25

+

x

×

$

1.25

=

$

17.00

−

$

10.25

x

×

$

1.25

=

$

6.25

Divide both sides by  

$

1.25

x

×

$

1.25

$

1.25

=

$

6.25

$

1.25

x

=

5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey guys I need help! I'm having so much trouble with understanding this...
Aleonysh [2.5K]
What part do you have trouble with
8 0
3 years ago
Ian’s monthly allowance is $21. In January he starts saving for a birthday gift in June. Each month he saves 2/3 of his allowanc
mixas84 [53]

No 2/3 of $21 is $14 so 6x14 is $84 less than $110

8 0
3 years ago
1. If you flip a fair coin 10 times, what is the probability of
Angelina_Jolie [31]
1. Getting either all heads or all tails is a 1/1024 chance
2. Rolling a pair of dice and getting a sum of one has a chance of 0
3. Rolling a sum of 5 has a 2 in 21 chance
4. Rolling a sum of 12 has a 1 in 21 chance
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Your elderly neighbor places a bag of corn kernels on your doorstep each morining. The first day,the bag contained 1 kernel of c
    9·1 answer
  • 20 POINTS! The list shows the number of children who visited a city playground each day for two weeks.
    13·1 answer
  • A triangle on a coordinate plane is translated according to the rule T–3, 5(x, y). Which is another way to write this rule?
    8·2 answers
  • Suppose that a is a nonzero constant for which the equation ax^2+20x+7=0 has only one solution. find this solution.
    15·1 answer
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • How do you set this up?
    7·1 answer
  • HELP QUICK!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Miguel’s family drove 357 miles on their weekend trip. Their car’s average gas mileage was 25.5 miles per gallon. How many gallo
    14·2 answers
  • HHHHHHEEEEELLLPPP PLLLLZZZ T^T
    5·2 answers
  • This year Adeele paid £465 for her car insurance. This is an increase of 20% on last year's payment. How much did Adele pay last
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!