1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sphinxa [80]
3 years ago
14

Enter an equation and an answer to the following question:

Mathematics
2 answers:
yKpoI14uk [10]3 years ago
8 0
If you take 10% of $35 yuo get $3.50, and then add that on and 35 + 3.5 = 38.50 so the original price is $38.5
xz_007 [3.2K]3 years ago
6 0
100÷10= 10 ×35= $350 therefore the answer is $350
to try if it is right
10%of 350 =35.so the answer is $350
You might be interested in
Divide the following problem: <br><br><br><br> 4/5 ÷ 37<br> Please give me a answer that helps.
Triss [41]

Answer:

4/185 or 0.0216...

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
As a member of a music club, you can order CDs for $14.99 each. The music club also charges $4.99 for each shipment. The express
Dafna1 [17]
Howdy!

using the expression 14.99(n) + 4.99, the total of 3 CDs would cost $49.96.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If u = &lt;-7, 6&gt; and v = &lt;-4, 17&gt;, which vector can be added to u + 3v to get the unit vector &lt;1, 0&gt; as the resu
Katarina [22]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

idk

4 0
3 years ago
Express 9 as a ratio of 27​
ANTONII [103]

Answer:

9/27 or 9 to 27

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me
Furkat [3]
9x^3-39x^2-38x+40=(3x-2)(3x+4)(x-5) by synthetic division
Thus roots are -4/3, 2/3, 5
8 0
2 years ago
Other questions:
  • 8 is 10% of what number?
    13·2 answers
  • You roll a pair of dice (6 sided cube numbered 1-6). How many times will you roll the SUM of 7 and 12?
    8·1 answer
  • I seriously need help.
    5·1 answer
  • ANOTHER ONE PLEASE HELP
    9·1 answer
  • Graph the linear equation
    9·1 answer
  • A total of 100 students were surveyed
    11·1 answer
  • I need help please help me
    7·1 answer
  • Elijah buys a one-pint bottle of juice for $2.88. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?
    9·1 answer
  • What is $3.95 markup 20%
    11·1 answer
  • Question 12 (5 points)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!