1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
5

Write the standard form of the quadratic function whose graph is a parabola with the given vertex and that passes through the gi

ven point. (Let x be the independent variable and y be the dependent
variable.)
Vertex: (-1/2,0)
point:
(-3/2,-16/3)

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]3 years ago
3 0

Answer:

y = \frac{16}{3} x^{2}  + 16x + \frac{20}{3}

You might be interested in
You and a group of 7 friends go out for pizza. One large pizza and 3 medium drinks cost $21.96. One large pizza and 6 medium dri
Doss [256]

Answer:

Step-by-step explanation:

x = cost of drink

y = total cost

First information: "one large pizza and 3 medium drinks cost $21.96":

3a + b = 21.96

Second information: "one large pizza and 6 medium drinks cost $30.93":

6a + b = 30.93

{3a + b = 21.96

{6a + b = 30.93

{- 3a - b = - 21.96

{6a + b = 30.93

3a = 8.97

a = 2.99

3a + b = 21.96

3•2.99 + b = 21.96

8.97 + b = 21.96

b = 21.96 - 8.97

b = 12.99

Each drink costs $2.99 and each pizza costs $12.99. The linear function rule is:

y = 2.99x + 12.99

I hope I've helped you.

8 0
3 years ago
What's the simplest form for 10/16
natta225 [31]
5/8 would be the simplest form for 10/16 .
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
)Tessa had $35. She bought a book for $7 and a magazine for $5. Which expression correctly shows the total money Tessa has left?
Sergeu [11.5K]
Total - book $ - magazine $

Which is equal to:

Total + (-book $) + (-magazine $)
$35 + (-$7) + (-$5)


ANSWER: (C) $35 + (-$7) + (-$5)

Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Tara pays $20.50 for 8.2 pounds of potatoes. What is the price per pound of potatoes?
Masteriza [31]

Answer:

She pays $2.5 per pound

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
22 less than 6 times a number is 92. What is the number?
Romashka [77]

Answer:

n=19

Step-by-step explanation:

6n - 22 = 92

    + 22 +22

----------------------

<u>6n</u> = <u>114</u>

6      6

n = 19

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Seven divided by three fourths
    15·1 answer
  • What are the factors of -90?
    12·2 answers
  • the pet store has 8 rabbits for sale. Each morning the owner feeds the rabbits a total of 2 cups of pellets. If each rabbit rece
    12·2 answers
  • Howmet Corporation needs $200,000 in 5 years.
    13·1 answer
  • Please help! im bad at this!
    6·1 answer
  • Find the amount of money in the account after 6 years at 4% APR compounded monthly if $18000 were inititally deposited
    12·2 answers
  • London has 1/3 of a rectangular block of sculpting clay. She wants to split it equally among 3 people. Which model shows how muc
    12·1 answer
  • Guided Practice
    9·1 answer
  • Someone please help me
    10·1 answer
  • Round to the<br> nearest ten.<br> 67,236
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!