Answer:
Step-by-step explanation:
ok, so this is an infinitly repeating function, so you can write it as:
sqrt(12-x)
Although, x is also equal to sqrt(12-x), so
x = sqrt(12-x), and
x^2 = 12-x
x^2-12+x = 0
now just apply the quadratic formula and you're good
hope i helped :D
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
Agree....There are 12 boys and every 2 = 6 groups 6x2
There are 24 girls and every 4 to the 2 =6 groups 6x4