Answer:3x-2/6
Step-by-step explanation:When you multiply 1/2 by 6 you would get 3, so 6x is turned to 3x, and when you multiply 1/2 by -2/3, you get -2/6, so your new equation is, (3x-2/6)
Answer:
D. $3.
Step-by-step explanation:
We have been given that a box of 7 items costs $20.79. We are asked to find the cost of each item.
To find the cost of each item, we will divide total cost by total number of items.


Upon rounding our answer to nearest dollar, we will get:

Therefore, the cost of each item will be approximately $3 and option D is the correct choice.
Answer: it costs $288, I hope this answers your question:)
Answer:
The answer 56
Step-by-step explanation:
I got it correct
Multiply the area by 2
45.5 x 2 = 91
Divide by the base
91/14 = 6.5
The height is 6.5 cm
I hope this helps :)