1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timama [110]
2 years ago
12

Sandy receives a $35,000 salary for working as a chef. If Sandy spends approximately 4% of her salary on expenses each year, the

n how much money does Sandy have to spend on expenses?
Mathematics
1 answer:
Harrizon [31]2 years ago
3 0

Answer:

$1400

Step-by-step explanation:

Salary of a Sandy working as a Chef= $ 35000

Percentage of a salary spent on expenses= 4%

Amount of money spent on expenses= 4 % of $35000

Amount of money spent on expenses=  $1400

Hence he spent $1400 on expenses

Hence, the correct answer is $1400

You might be interested in
I NEED HELP ASAP PLEASE!!!!!!
Colt1911 [192]
Use an app on your phone just make sure you pick a gods one it will give you the answer I am not that good at math tho
6 0
3 years ago
When you ask a question the answerer gets your points. So when you give a brainliest do you lose one of your own brainliests? So
Fiesta28 [93]
No, when you give someone points for answering your question it takes them from you but when you give someone brainliest it doesn't take the ones you recieved already for some reason
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many solutions are there to the equation below?<br><br> 12x+6=5x
slavikrds [6]

Answer:  There is one solution to the given equation.

Step-by-step explanation:  We are given to find the number of solutions to the following equation :

12x+6=5x~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~(i)

Since the given equation is linear in one variable x, so it will have only one solution.

The solution of equation (i) is given by

12x+6=5x\\\\\Rightarrow 12x-5x=-6\\\\\Rightarrow 7x=-6\\\\\Rightarrow x=-\dfrac{6}{7}.

Thus, there is one solution to the given equation.

7 0
3 years ago
Jason is training to run in a marathon. His goal for this week is to run a minimum of 35 miles.
Illusion [34]

Answer:

5 miles a day.

Step-by-step explanation:

if there's 35 and he has done 15 he will have to do 5 miles each day (4 days) which will be 20, when added equivalent to 35.

3 0
2 years ago
Sliva used the steps below to prove the Pythagorean theorem
Veronika [31]
Short Answer A is the bad guy. <<<<

The line should read 
The large square area = the 4 triangles + the inner square.
(a + b)^2 = c^2 + 4 ( 1/2 * ab)
(a + b)^2 = c^2 + 2 ab
4 0
2 years ago
Other questions:
  • How do I write an inequality for this graph? Dint mind the other ones just number 5
    6·2 answers
  • At murky middle school, 372 students ride the bus to school. if this number is 60% of school enrollment, then how many students
    10·1 answer
  • Find tan B. AB=17,BC=15 AC= 8
    6·1 answer
  • Given that the rectangle above has a perimeter of 34 units find KLJ
    9·1 answer
  • Luke sells you cars for $12 each. His expenses are $3.50 per car, plus $34 for tools. How many cars must he sell for his revenue
    11·1 answer
  • Omar buys a pack of 8 towels for 24.00 find the unit price in dollar per towel
    12·2 answers
  • Can some one answer this Answer please?
    13·1 answer
  • Please someone help!!!​
    15·1 answer
  • Pls help I really need the answer right now​
    12·1 answer
  • $15.40 for 3.5 Ibs of gummy bears and $7.65 for 1.8 Ibs of gummy bears.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!