1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
10

10) Latrell and his cousin, Tisha, met at a state park to go for an all-day hike. Latrell

Mathematics
1 answer:
jonny [76]3 years ago
4 0

Answer:

Tisha is faster than Latrell by 3 miles/hour

Step-by-step explanation:

Given

Latrell= 122\ miles for\ 2\ hours

Tisha = 96\ miles\ for\ 1.5\ hours

Required

Determine how much faster is Tisha than Latrell

First, we need to determine the average speed of both individuals

Speed = \frac{Distance}{Time}

For Latrell:

Speed = \frac{122\ miles}{2\ hours}

Speed = 61\ miles/hour

For Tisha

Speed = \frac{96\ miles}{1.5\ hours}

Speed = 64\ miles/hour

Calculate the difference

Difference = 64\ miles/hour - 61\ miles/hour

Difference = 3\ miles/hour

Hence:

<em>Tisha is faster than Latrell by 3 miles/hour</em>

You might be interested in
Which of the following functions translates the graph of the parent function f(x) = x2 horizontally left 8 units?
sveticcg [70]
answer is c h(x)=x2-8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please.
Lena [83]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Mai is filling her fish tank. Water flows into the tank at a constant rate. Complete the table as you answer the questions.
mezya [45]

Answer:

r = 1.3

Step-by-step explanation:

Another Answer is Futile

4 0
3 years ago
What number should be added to both sides of the equation to complete the square? x2 – 6x = 5
choli [55]

Answer: Add 9 to both sides to complete the square

Step-by-step explanation:

The formula for the number you need to add to complete the square is (b/2)^2. In this case, b = -6, so:

(b/2)^2 = (-6/2)^2 = (-3)^2 = 9.

(After adding 9 to both sides, you will get x^2 - 6x + 9 = 14 which can be factored to (x - 3)^2 = 14)

3 0
3 years ago
An adult and 5 children rent skates. it cost $4 per adult for skates and a total of $16.
nataly862011 [7]

Answer:

$2.40 per child

Step-by-step explanation:

Subtract.

16 - 4 = 12

Divide.

12/5= 2.4

Very simple mental math. Please try to learn this 4th-5th grade math, you will definitely use this in real life, and it's not a pain to learn.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If two lines have the same slope, they are parallel. True of false
    5·1 answer
  • A box of 15cookies costs $9.<br> What is the cost for 1 cookie?
    7·2 answers
  • What is the distance between points (2,2) and (8,7)
    14·1 answer
  • #9 Evaluate the expression<br>below when g= -4.<br>5g?​
    12·1 answer
  • Everest made 17 out of the 24 free throws she attempted. Brooklyn made 13 out of the 17 free throws she attempted. Kris made 27
    14·1 answer
  • What is the solution to the following system?
    14·2 answers
  • 5n+2(11-h)=-5 <br> please help me find the answer and step by step
    13·2 answers
  • Hello Plsss ...... this is important
    14·2 answers
  • Can someone help me out? :P
    12·2 answers
  • Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.<br><br> $5.99 for 19 lb
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!