If you would like to know how many minutes will it take you to mow a lawn that measures 6000 square feet, you can calculate this using the following steps:
800 square feet ... 15 minutes
6000 square feet ... M minutes = ?
800 * M = 15 * 6000
M = 15 * 6000 / 800
M = 112.5 minutes
This will take 112.5 minutes.
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
The equation should be, <em><u>65m+25=c</u></em>
C.4/11 is the answer to your question