Answer:
$4.12
Step-by-step explanation:
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
Answer:
-27
Step-by-step explanation:
rational number, in arithmetic, a number that can be represented as the quotient p/q of two integers such that q ≠ 0. In addition to all the fractions, the set of rational numbers includes all the integers, each of which can be written as a quotient with the integer as the numerator and 1 as the denominator.
Answer:
Equation of a line is y = mx + c
where m = slope and c = y intercept
Using point ( -2 , 4) and m = 2
Equation of the line is
y - 4 = 2(x + 2)
y - 4 = 2x + 4
y = 2x + 4 + 4
y = 2x + 8
Hope this helps.
Step-by-step explanation:
How to simplify
-6x (some sign, it didn't show in the question)30
Divide by -6 on both sides to isolate the variable.
30 divided by -6 is -5, so x=-5.