1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
5

You can buy 5 cans of green beans at the village market for $3.00. You can buy 10 of the same cans of beans at sam's club for $5

.90. which place is the better buy?
Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
5 0

Answer:

Sams club.

Village market is 5 cans for $3.00 multiply this by 2 which would be 10 cans for $6.00

Sams club is $5.90 for 10 cans. Which would be 10 cents better then the village market.

Ludmilka [50]3 years ago
5 0

Answer:

Sam's Club is the better price

Step-by-step explanation:

$3.00/5= $.60 for one can (village market)

$5.90/10=$.59 for one can (sam's club)

Sam's club is the better buy because you get more for one cent less.

You might be interested in
Mariana earns $75.00 a week from her part time job. how much will she earn in 8 weeks?
Illusion [34]
75 because it’s 75 because if you mitltkruwjbd
5 0
3 years ago
42x+45=56z<br> 43x+56=34z
Alecsey [184]
Question ? There is no question to help
5 0
3 years ago
Steve travels 5 times as fast as Kevin. Traveling in opposite directions, they are 390 miles apart after 5 hours. Find their rat
Kaylis [27]

Answer:

steve=65 mph

kevin=13 mph

Step-by-step explanation:

steve=s

kevin=k

s=5

k=1

1=5=6

390 divided by 6 equals s 65

divide further by 5 which equals k 13

3 0
3 years ago
Bianca filled 2 same-sized jars with flavored popcorn as a gift. She wants to glue a piece of ribbon around the edge of each lid
dybincka [34]
I think it is 177.4728 

but im not sure let me check


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you graph D? PLz explain. HELPPPPPPPPPPPPPPP
yanalaym [24]
See the attached image for the graph. Specifically figure 2 is the graph you want. You can leave the red points on the graph or decide to erase them (leave behind the blue line though). 

To generate each of the red points, you'll plug in various x values to get corresponding y values.

For instance, plug in x = 0 and we get...
y = -|x-6| - 6
y = -|0-6| - 6
y = -|-6| - 6
y = -6 - 6
y = -12
So when x = 0, the y value is -12. The x and y value pair up to get (x,y) = (0,-12)

Another example: plug in x = 2
y = -|x-6| - 6
y = -|2-6| - 6
y = -|-4| - 6
y = -4 - 6
y = -10
So the point (2,-10) is on the graph

The idea is to generate as many points as possible so we get an idea of what this thing looks like. 

Generate enough points, and you'll get what you see in Figure 1 (see attached image)

Then draw a line through all of the points. The more points you use, the more accurate the drawing. Doing that will generate the blue function curve you see in Figure 2 (also attached)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A submarine dives below the surface, heading downward in three moves. If each move downward was 220 feet, where is the submarine
    11·1 answer
  • The dimensions of Rectangle A are 6 times the dimensions of Rectangle B. How do the areas of the Rectangles compare
    7·1 answer
  • What is the value of w? inscribed angles (Image down below)
    15·1 answer
  • Multiple choice help please!!!!
    13·2 answers
  • 3 more than 7 times a number x is 47​
    14·1 answer
  • What is the similarity ratio of ΔABC to ΔDEF?<br> Tri ABC: AC=4 CB=5<br> Tri DEF: DF= 2
    14·1 answer
  • What us 1/10 of 3,000
    12·1 answer
  • What is the slope of the line
    9·1 answer
  • What is the next term of the geometric sequence?
    14·1 answer
  • What is the difference between the highest and lowest temperature in the list below;
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!