1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
4 years ago
5

Five cards are dealt from 52.

Mathematics
1 answer:
icang [17]4 years ago
5 0

For reference,

\dbinom nk=\dfrac{n!}{k!(n-k)!}

a. \dbinom{52}5=2,598,960 - nothing special here, you're just choosing any 5 cards from the deck

b. \dbinom{13}4\dbinom{39}1=27,885 - 13 hearts to choose from, and 39 of any other suit

c. \dbinom{40}5=658,008 - there are 12 face cards to omit from the count

d. \dbinom{26}5=65,780 - half the deck contains spades/clubs

e. \dbinom{26}5=65,780 - essentially the same situtation as (d)

f. \dbinom{40}5\dbinom{12}0+\dbinom{40}4\dbinom{12}1+\dbinom{40}3\dbinom{12}2=2,406,768 - either 0, 1, or 2 face cards are allowed

g. \dbinom{13}2\dbinom{39}3+\dbinom{13}3\dbinom{39}2+\dbinom{13}4\dbinom{39}1+\dbinom{13}5\dbinom{39}0=953,940 - similar to (f)

You might be interested in
What is 8 2/3 dividend by 3 1/3
Anni [7]
It is 2 and 3/5 your welcome :)
7 0
4 years ago
Olivia has 6 cups of trail mix. She plans to put 23 of a cup in each bowl at a party. How many bowls will Olivia need? Use paper
steposvetlana [31]

Answer:

so I think its 138 bowls so ya cause 6 times 23 is 138

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do u use pie in equation
yarga [219]
You normally use pie in equation that had the circumference or radius or diameter. !<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Brown family needs to rent a truck for their upcoming move. Express Movers will charge them $25 for the first day and $0.80
ankoles [38]
Express Movers equation would be y= 25 + .8x
Smith equation would be y= 35 + .6x
if you went 14 miles with Movers, you would go 1 mile with Smith for the same price.
8 0
3 years ago
Find the unit price for 9 colored pencils for $56
Alex Ar [27]

Answer:

6 2/9

Step-by-step explanation:

56/9

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the slope of the line represented by the equation y-6=5(x-2)
    6·1 answer
  • Lindsay bedford works at a baseball cap shop. she is paid $6.50 per hour plus $0.45 foreach cap she embroiders. how many caps mu
    5·1 answer
  • Add. Write your answer as a fraction in simplest form. 9/10 +(− 4/5 )
    12·2 answers
  • Sara loves to go hiking. This week she hiked 3 miles on Monday, 4 miles on Tuesday, and 3 miles on Thursday. Last week Sara hike
    7·1 answer
  • A man from a village X on a bearing of 060 degree to a village Y which is 20km away.From Y,he travels to a village Z,on a bearin
    14·1 answer
  • 18 points please help pic inserted
    7·1 answer
  • *will give brainliest* Check all that apply
    7·2 answers
  • How many people have been to Mexico, but not have been to Canada
    5·2 answers
  • Please answer the question correctly
    12·1 answer
  • Whats the mean of 72+72+72+79+82+82+88?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!