1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
4 years ago
14

The last one need the right answer please

Mathematics
1 answer:
Llana [10]4 years ago
5 0

Answer:

Part 1) The unit rate is 16\frac{dollars}{ounce}

Part 2) The unit rate is \frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

Part 3) The unit rate is \frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

Part 4) The unit rate is 4\frac{dollars}{ounce}

see the attached figure

Step-by-step explanation:

we know that

The formula to calculate the slope between two points is equal to

m=\frac{d2-d1}{n2-n1}

where

d ----> number of dollars (dependent variable or output value)

n ---> number of ounces (independent variable or input value)

Remember that the slope of the linear equation is the same that the unit rate

<u><em>Verify each case</em></u>

1) we have

d=16n

This is a proportional relationship between the variables d and n

The slope is

m=16\frac{dollars}{ounce}

therefore

The unit rate is 16\frac{dollars}{ounce}

2) we have

<em>First table</em>

take two points from the table

(4,1) and (16,4)

substitute in the formula of slope

m=\frac{d2-d1}{n2-n1}

m=\frac{4-1}{16-4}

m=\frac{3}{12}\frac{dollars}{ounce}

simplify

m=\frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

therefore

The unit rate is \frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

3) we have

n=4d

This is a proportional relationship between the variables d and n

isolate the variable d

d=\frac{1}{4}n

The slope is

m=\frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

therefore

The unit rate is \frac{1}{4}\frac{dollars}{ounce}

4) we have

<em>Second table</em>

take two points from the table

(1,4) and (2,8)

substitute in the formula of slope

m=\frac{d2-d1}{n2-n1}

m=\frac{8-4}{2-1}

m=4\frac{dollars}{ounce}

therefore

The unit rate is 4\frac{dollars}{ounce}

You might be interested in
HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
loris [4]
You would only get to buy 3 rabbits which would equal to $45.75 before the discount. after the discount it would total to $40.75. you cannot buy 4 or more rabbits because it would go over the limit even after the discount.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know 9 and 3/4 multiplied by 15 and 1/2
Over [174]
9 3/4 x 15 1/2
= 151 1/8
or 
= 151.125
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is he value of 7 in 506,087
daser333 [38]
The value of 7 is 7 because it is in the ones place
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help, will give brainliest!
shutvik [7]

Answer:

as x approaches infinity, y constantly goes down, as x approaches -infinity, y constantly goes down

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What would be the answer ?
Blizzard [7]

Answer: $13

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please help me with this?
    8·1 answer
  • What is the following product?
    10·1 answer
  • An aircraft carrier travels a distance of 1,000 km in 3 days. What is its average rate of speed?
    12·1 answer
  • What is the sum of the first 9th terms [S(9)]
    9·1 answer
  • 30 -60 -90 <br> Please help.
    14·2 answers
  • A square has an area of 4 m2. what is the length of each side?​
    7·1 answer
  • Which two operations will solve this equation: 4x − 5 = 1
    13·1 answer
  • Find the total surface area of the following prism.
    14·1 answer
  • Which of these is an example of a literal equation?​
    9·1 answer
  • How to divide 1080 by 9
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!