1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
3 years ago
6

Katy is on a path, moving towards a bridge. The given table represents a function that describes Katy’s distance from the bridge

, in meters, after x minutes of walking.
A. Katy was 250 meters from the bridge, and it took her 5 minutes to reach the bridge.
B. Katy was 250 meters from the bridge, and it took her 6 minutes to reach the bridge.
C. Katy was 300 meters from the bridge, and it took her 5 minutes to reach the bridge.
D. Katy was 300 meters from the bridge, and it took her 6 minutes to reach the bridge.

Mathematics
1 answer:
Sophie [7]3 years ago
3 0

Answer:

D : Katy was 300 meters from the bridge, and it took her 6 minutes to reach the bridge.

Step-by-step explanation:

Recall that x represents the time walked

When you see the first entry on the table as: x=0, that means Katy is about to start her walk, and the value to the right which represents her distance from the bridge is 300 meters. So as her walk started she was 300 meters from the bridge.

Now look at the last entry pair at the bottom of the table: the value in the "x" column (that represents the number of minutes she walked) reads: 6, and the value to the right (next column) reads 0 (0 meters from the bridge)

This is telling us that Katy was at the bridge after 6 minutes of walk. So answer D is the correct answer representing the given table of time and distance values.

You might be interested in
What can you tell about the men’s of each distribution? Plsss help I’m stuck I do not want to get a bad grade on this
Vitek1552 [10]

Answer:

c i belive

Step-by-step explanation:

bec why not dude it seems to be self explanatory through the explanation

.

3 0
3 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which formula represents Charles's law? ?
victus00 [196]

Answer:

The answer would be: V1/T1=V2/T2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve this worksheet. (Factoring trinomials)
mash [69]

Answer:

where's the worksheet

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What expressions are equivalent to 3 and 7tenths ​
rewona [7]

Answer:

3 7/10 = 37/10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Rita answered 45 questions correctly on her latest math test. She earned 75% on that test. How many questions were on the test?
    7·2 answers
  • What percent is 60 is 15
    9·2 answers
  • 8/9- 2/9 <br> find the difference
    9·2 answers
  • A box contains 5 red balls, 3 blue balls and 1 black balls. Take two balls out randomly. Let X be number of red balls and Y be t
    13·1 answer
  • What is the value of w? inscribed angles (Image down below)
    15·1 answer
  • A distribution of numbers has the following five-number summary:
    7·2 answers
  • John paid $150 for renting a boat for 5 hours. Which graph shows the relationship between the cost of renting a boat for differe
    9·2 answers
  • Need exercise problems with parentheses and variables
    8·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (6,4) and
    10·1 answer
  • Find polar coordinates of the point whose cartesian coordinates are given. (-2√3 , 2)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!