Answer:
$6.03
Step-by-step explanation:
The question is asking us how much each pair of socks cost. With the information we are given, we know that there are 5 pairs and that they all cost the same amount. If the total were just the 5 socks, we could easily divide the total by 5 to get the price of each pair but that's not the case. The soccer ball is included in the final cost. To overcome this, we just have to subtract the soccer ball's cost ($45) from the total.
So we subtract $45 from $75.15, giving us $30.15, the total amount of all the socks. However we need to find out how much each pair costs and there are 5 of them, so we divide 30.15 by 5. This gives us the answer, $6.03.
Each pair of socks cost $6.03.
Simpler Explanation:
- $75.15 - $45 = $30.15
- $30.15 / 5 = $6.03
The answer is $6.03
You would do 80 * 6/10, which equals 48. Therefore there would be 48 sixth graders at the morning assembly. Hope this helps. Please rate, leave a thanks, and mark a brainliest answer(Not necessarily mine). Thanks, it really helps! :D
3.15. Just find the unit rate which is 1.5 and multiply that by 3
Answer: y = 
Step-by-step explanation:
x+6y=12
6y=-x+12
y=-
+ 2
If its parallel it means that the slope will be the same
y = mx + b
-4 = -1/6 * (-6) + b
b = -5
Thus,
y = -1/6 x - 5
Given equation is y=2x+7 and 
Let's simplify the 2nd equation
before we can start graph so that calculation will be easy

multiply both sides by 2 to cancel out fractions

y=2x+7
which is exactly same as the first equatoin so graph of both will be exactly same and solution will be infinitely many solutions.
y=2x+7 has y-intercept 7 so first point will be (0,7). Slope is 2 so rise 2 unit up then 1 right and graph the new point.