1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
3 years ago
7

Tubby Toys estimates that its new line of rubber ducks will generate sales of $7 million, operating costs of $4 million, and a d

epreciation expense of $1 million. If the tax rate is 35%, what is the firm’s operating cash flow? (Enter your answer in millions rounded to 1 decimal place.)
Business
1 answer:
Pavlova-9 [17]3 years ago
7 0

Answer:

$2,300,000

Explanation:

The formula to compute the operating cash flow is shown below:

= EBIT + Depreciation - Income tax expense

where,  

EBIT = Sales - operating expenses - depreciation expense  

= $7,000,000 - $4,000,000 - $1,000,000

= $2,000,000

And, the income tax expense is

= $2,000,000 × 0.35

= $700,000

So, the value would equal to

= $2,000,000 + $1,000,000 - $700,000

= $2,300,000

We simply applied the above formula

You might be interested in
Present and Future Values for Different Periods:
DiKsa [7]

Answer:

1. $636

2. $674.16

3. $566.04

4. $534

Explanation:

PV = FV ÷ (1 + r/n)^(t × n)........(1)

PV = present value

FV = Future value

r = rate per period

t = number of years

n = number of compounded period per year

FV = P(1 + r/n)^(t×n)...............(2)

FV = Future value

P = principal

r = rate per period

n = number compounded period per year

t = number of year

NO 1.

P= $600

t = 1

n = 1

r = 6% = 0.06

Using equation 2

FV = 600(1 + 0.06/1)^(1 × 1) = $636

NO 2

P = $600

n = 1

t = 2

r = 0.06

Using equation 2

FV = 600(1 + 0.06/1)^(2 × 1) = $674.16

NO 3.

FV = $600

r = 0.06

t = 1

n = 1

Using equation 1

PV = 600 ÷ (1 + 0.06/1)^(1 × 1) = $566.04

NO 4.

FV = $600

r = 0.06

n = 1

t = 2

Using equation 1

PV = 600 ÷ (1 + 0.06/1)^(2 × 1) = $534

8 0
3 years ago
For each scenario, select the appropriate distribution density classification.1. Snack Time-Frito-Lay knows that hunger can stri
Karolina [17]

Answer:

1. Intensive Distribution

2. Selective Distribution

3. Intensive Distribution

4. Exclusive Distribution

5. Selective Distribution

6. Exclusive Distribution

Explanation:

Intensive Distribution is the one in which the product is available almost everywhere. That the product is easily available and the company ensures that it has a wide range of consumers.

Selective Distribution is the one in which the product is available only at some identified places, as for example the 5. point the apple phones are available usually at apple stores or some other specified mobile sellers, thus it is easily available yet at some limited shops only.

Exclusive Distribution is the one in which the product is available only at some exclusive shops, as in the 4th point and 6th point the luxury brand is not easily available and rather at only a few outlets of the company.

8 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
On November 1, 2021, Vinfast Co. receives $3,600 cash from FPT Co. for consulting services to be provided evenly over the period
Sphinxa [80]

Answer: A. Debit to Unearned Consulting Fees for $1,200

Explanation:

Following the information given in the question, Vinfast Co. receives $3,600 cash from FPT Co. for consulting services to be provided evenly over the period November 1, 2021, to April 30, 2022.

Since we want to know the adjusting entry on December 31, 2021, a period form November 1, 2021 to December 31, 2021 is a period of two months out of the 6 months period. Therefore, the unearned consultancy fee will be:

= $3600 × 2/6

= $1200

Therefore, there'll be a debit to the unearned consulting Fees for $1,200. Also, there'll be a credit to the consulting fees earned account by $1200.

4 0
2 years ago
I am considering buying a new sports car like a Ford Mustang. Another sports car that would not likely compete head-to-head like
AURORKA [14]

Answer:

Brand Competition

Explanation:

Brand Competition arises when two or more different companies offer a similar product, under a different brand. The products are similar, but not fully substitutes: they can be distinguished in some way: quality, features, price, and so on.

In this case, what makes the Ford Mustang and the Audi R8 is the price. The Ford brand is significantly cheaper than the Audi brand, which might give Ford the upper hand in market share. However, this is not always the case because the Audi car could have the upper hand when it comes to quality, and obtain more marke share because of that.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A 12-ounce beer with an alcohol content of 5% would have a proof of __________ .
    12·1 answer
  • Ralph's pretty good grocery has been making an effort to diversify their workforce. new hires are encouraged to learn the organi
    8·1 answer
  • Bear Publishing sells a nature guide. The following information was reported for a typical month: Total Per Unit Sales $ 17,600
    8·1 answer
  • All of the following bacteria can cause foodborne illness except ?
    6·1 answer
  • Elise Corporation has the following sales mix for its three products: A, 20%; B, 35%; and C, 45%. Fixed costs total $400,000 and
    14·1 answer
  • When countries specialize in producing certain goods and then freely exchange those goods for other goods with different countri
    8·1 answer
  • What is economics, and how are the three sectors of the economy linked?
    10·1 answer
  • Why is investing in a mutual fund less risky than investing in a particular company’s stock?
    10·1 answer
  • Seymour Corporation manufactures batons. Seymour can manufacture 300,000 batons a year at a variable cost of $750,000 and a fixe
    9·1 answer
  • Marketing analytic approaches can be thought of by considering the level of analytic complexity and the value that is created fr
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!