Answer:
1. $636
2. $674.16
3. $566.04
4. $534
Explanation:
PV = FV ÷ (1 + r/n)^(t × n)........(1)
PV = present value
FV = Future value
r = rate per period
t = number of years
n = number of compounded period per year
FV = P(1 + r/n)^(t×n)...............(2)
FV = Future value
P = principal
r = rate per period
n = number compounded period per year
t = number of year
NO 1.
P= $600
t = 1
n = 1
r = 6% = 0.06
Using equation 2
FV = 600(1 + 0.06/1)^(1 × 1) = $636
NO 2
P = $600
n = 1
t = 2
r = 0.06
Using equation 2
FV = 600(1 + 0.06/1)^(2 × 1) = $674.16
NO 3.
FV = $600
r = 0.06
t = 1
n = 1
Using equation 1
PV = 600 ÷ (1 + 0.06/1)^(1 × 1) = $566.04
NO 4.
FV = $600
r = 0.06
n = 1
t = 2
Using equation 1
PV = 600 ÷ (1 + 0.06/1)^(2 × 1) = $534
Answer:
1. Intensive Distribution
2. Selective Distribution
3. Intensive Distribution
4. Exclusive Distribution
5. Selective Distribution
6. Exclusive Distribution
Explanation:
Intensive Distribution is the one in which the product is available almost everywhere. That the product is easily available and the company ensures that it has a wide range of consumers.
Selective Distribution is the one in which the product is available only at some identified places, as for example the 5. point the apple phones are available usually at apple stores or some other specified mobile sellers, thus it is easily available yet at some limited shops only.
Exclusive Distribution is the one in which the product is available only at some exclusive shops, as in the 4th point and 6th point the luxury brand is not easily available and rather at only a few outlets of the company.
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer: A. Debit to Unearned Consulting Fees for $1,200
Explanation:
Following the information given in the question, Vinfast Co. receives $3,600 cash from FPT Co. for consulting services to be provided evenly over the period November 1, 2021, to April 30, 2022.
Since we want to know the adjusting entry on December 31, 2021, a period form November 1, 2021 to December 31, 2021 is a period of two months out of the 6 months period. Therefore, the unearned consultancy fee will be:
= $3600 × 2/6
= $1200
Therefore, there'll be a debit to the unearned consulting Fees for $1,200. Also, there'll be a credit to the consulting fees earned account by $1200.
Answer:
Brand Competition
Explanation:
Brand Competition arises when two or more different companies offer a similar product, under a different brand. The products are similar, but not fully substitutes: they can be distinguished in some way: quality, features, price, and so on.
In this case, what makes the Ford Mustang and the Audi R8 is the price. The Ford brand is significantly cheaper than the Audi brand, which might give Ford the upper hand in market share. However, this is not always the case because the Audi car could have the upper hand when it comes to quality, and obtain more marke share because of that.