1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
5

1+4=5 2+5=12 3+6=21 8+11=?

Mathematics
1 answer:
satela [25.4K]3 years ago
6 0
That whole eqation is 40
You might be interested in
For a diamond problem what two numbers' sums equal 31 and their product is 234?
s344n2d4d5 [400]

Let

x-------> the first number

y------> the second number


we know that

x+y=31

x=31-y

equation 1


x*y=234

equation 2


substitute equation 1 in equation 2

(31-y)*y=234\\ 31y-y^{2} =234\\ -y^{2} +31y-234=0



using a graph tool-----> to resolve the second order equation

see the attached figure


the solution is

13 and 18

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the LCM of the numbers 12, 17 using the prime factorization
Makovka662 [10]

LCM of 12 and 17 = 204

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Simplify the expression. 9r 3r2 – 5r 7
Ksenya-84 [330]
Your final answer is going to be 4r + 3r ^2 +7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Word form for 10,007,000,000,000
soldier1979 [14.2K]
Ten-trillion seven billion
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Giving brainliest!!!!!!! Please be correct if you don’t know the answer don’t andwer
mars1129 [50]

Answer:

C

Step-by-step explanation:hope this helps have a great day =D

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the median number of magazines purchased in a store by 6 customers. 1, 7, 4, 2, 3, 4.
    13·1 answer
  • Log(100) = log(400) - log(4)<br> "
    8·1 answer
  • Ellie earned $18.40 by babysitting. She worked 2.3 hours. How much money was Ellie paid per hour?
    15·2 answers
  • Solve the equation by completing the square
    12·2 answers
  • what is the equation of the line that is parallel to the line y=2x+7 and passes through the point (-2,1)
    5·1 answer
  • 2 + 4 x 5 divided by 77
    6·2 answers
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    11·1 answer
  • In the diagram, △ABC∼△DEF. The area of △ABC is 12 square inches. Find the area of △DEF
    11·1 answer
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • I need help bad. It's about finding angles and I can't really figure it out.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!