1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
3 years ago
5

Graven spent $55.20 on gasoline to fill her 15 gallon tank at another gas station project spent $72.80 of gasoline to fill her 2

0 gallon tank. who paid less per gallon of gasoline explain your reasoning
Mathematics
1 answer:
den301095 [7]3 years ago
6 0

You must find the unit cost in dollars per gallon for each purchase by dividing the cost by the number of gallons.

Graven: $55.20 for 15 gallons

$55.20/(15 gal) = $3.68/gal

Project: $72.80 for 20 gallons

$72.80/(20 gal) = $3.64/gal

Answer: Project paid less per gallon.

You might be interested in
Help me please!! I’m in a hurry!! 15pts!!
Nikolay [14]

Answer:

300 times

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
The roof of a castle tower is shaped like a cone. The base of the cone is 24 m across and the height is 16 m. The slant height o
MaRussiya [10]
<span>my answer for B is 28.84 



hope I could help
</span>
8 0
3 years ago
Evaluate the expression for x=10.
zalisa [80]

Answer:

The answer is X - 10 = 0

If you click the image it will show you how to solve the equation. I hope this helps you :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
L = $20 r = 4% t = 2 years
Annette [7]
I'm guessing this is a question about interest rates? If you have $20 that increases by 4% in one year, you need to multiply 20 by 1.04. This gets you $20.8.

If you are talking about compound interest, we will take this number and multiply it again by 1.04 for the second year. 20.8 x 1.04 = $21.632. 

If it is instead simple interest, we will simply add another .8 dollars for each year, instead of getting 4% interest compounded every year onto the new value. This gets you $21.6.
7 0
2 years ago
X=-4 +6+ (11 +4(-3))
lapo4ka [179]

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

x = -4 + 6 + (11 + 4(-3)).

First get the numbers in the parentheses

x = -4 + 6 + (11 - 12)

Since 11 - 12 = -1. We can replace (11-12) with -1

x = -4 + 6 -1

Now add and subtract

x = 1

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Joshua owns a fish tank that measures 5.5 m x 2.2m x 0.5m.
    12·1 answer
  • Write the rule for finding a reflection of a point across the y-axis. Use this rule to find the coordinates for the reflection o
    10·1 answer
  • Evaluate variable expressions
    5·1 answer
  • James bought $175 in accessories for his video game console. He spent $15 on a new power cord and the rest of his money on 5 new
    9·2 answers
  • 2x – 3y = -4<br> x + 3y = 7<br> Find x and y
    6·1 answer
  • PLEASE HELP, ACT PRACTICE ​
    8·1 answer
  • Plz help me.........
    14·2 answers
  • Lowest common factor of 72 and 108​
    12·1 answer
  • MARKING AS BRAINLIEST!! (Geometry)
    11·1 answer
  • Please help!! quizz thanks if you do
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!