1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
3 years ago
5

A cylinder shaped can needs to be constructed to hold 500 cubic centimeters of soup. The material for the sides of the can costs

0.03 cents per square centimeter. The material for the top and bottom of the can need to be thicker, and costs 0.05 cents per square centimeter. Find the dimensions for the can that will minimize production cost. Helpful information: h : height of can, r : radius of can Volume of a cylinder: V
Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]3 years ago
4 0

Answer:

r=3.628cm

h=12.093cm

Step-by-step explanation:

For this problem we are going to use principles, concepts and calculations from multivariable calculus; mainly we are going to use the Lagrange multipliers method. This method is thought to help us to find a extreme value of a multivariable function 'F' given a restriction 'G'. F represents the function that we want to optimize and G is just a relation between the variables of which F depends. The Lagrange method for just one restriction is:

\nabla F=\lambda \nabla G

First, let's build the function that we want to optimize, that is the cost. The cost is a function that must sum the cost of the sides material and the cost of the top and bottom material. The cost of the sides material is the unitary cost (0.03) multiplied by the sides area, which is A_s=2\pi rh for a cylinder; while the cost of the top and bottom material is the unitary cost (0.05) multiplied by the area of this faces, which is A_{TyB}=2\pi r^2 for a cylinder.

So, the cost function 'C' is:

C=2\pi rh*0.03+2\pi r^2*0.05\\C=0.06\pi rh+0.1\pi r^2

The restriction is the volume, which has to be of 500 cubic centimeters:

V=500=\pi r^2h\\500=\pi hr^2

So, let's apply the Lagrange multiplier method:

\nabla C=\lambda \nabla V\\\frac{\partial C}{\partial r}=0.06\pi h+0.2\pi r\\\frac{\partial C}{\partial h}=0.06\pi r\\\frac{\partial V}{\partial r}=2\pi rh\\\frac{\partial V}{\partial h}=\pi r^2\\(0.06\pi h+0.2\pi r,0.06\pi r)=\lambda (2\pi rh,\pi r^2)

At this point we have a three variable (h,r, λ)-three equation system, which solution will be the optimum point for the cost (the minimum). Let's write the system:

0.06\pi h+0.2\pi r=2\lambda \pi rh\\0.06\pi r=\lambda \pi r^2\\500=\pi hr^2

(In this kind of problems always the additional equation is the restricion, in this case, V=500).

Let's divide the first and second equations by π:

0.06h+0.2r=2\lambda rh\\0.06r=\lambda r^2\\500=\pi hr^2

Isolate λ from the second equation:

\lambda =\frac{0.06}{r}

Isolate h from the third equation:

h=\frac{500}{\pi r^2}

And then, replace λ and h in the first equation:

0.06*\frac{500}{\pi r^2} +0.2r=2*(\frac{0.06}{r})r\frac{500}{\pi r^2} \\\frac{30}{\pi r^2}+0.2r= \frac{60}{\pi r^2}

Multiply all the resultant equation by \pi r^{2}:

30+0.2\pi r^3=60\\0.2\pi r^3=30\\r^3=\frac{30}{0.2\pi } =\frac{150}{\pi}\\r=\sqrt[3]{\frac{150}{\pi}}\approx 3.628cm

Then, find h by the equation h=\frac{500}{\pi r^2} founded above:

h=\frac{500}{\pi r^2}\\h=\frac{500}{\pi (3.628)^2}=12.093cm

You might be interested in
Your weekly allowance is $25.you spent 6% of the budget on a new video game . how much did you spend on the video game ?\
QveST [7]
----------------------------------------------------------
Allowance
----------------------------------------------------------
$25

----------------------------------------------------------
Video Game
----------------------------------------------------------
6% 0f 25
= 0.06 x 25
= $1.50

----------------------------------------------------------
Answer: $1.50 were spent on video game
----------------------------------------------------------
7 0
3 years ago
What is the unit price for the cans of lemonade at each of the stores. The store prices are 3 for 9$
11Alexandr11 [23.1K]
9$ for three cans then 9/3= 3 $ per can
3 0
3 years ago
(3x +4y)2 is equal to
Nikolay [14]

Answer: 6x + 8y

Hope this helps!

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
12p &lt; 96<br> A. p &lt; 8<br> B. p &lt; 108<br> C. p &lt; 84<br> D. p &gt; –8
inessss [21]

Solution:

<u>Note that:</u>

  • Given inequality: 12p < 96

<u>Dividing both sides by 12:</u>

  • 12p < 96
  • => 12p/12 < 96/12
  • => p < 8

Correct option is A.

<u />

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who else be sad or in they feels ↓ ↓
mr_godi [17]
Kkkkskeleksosoeoeoeoeleekd
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to find midpoint of (-42,-53) and (28, -19)
    15·1 answer
  • What is the square root of 54 that lies between
    13·1 answer
  • 1050 households in the town how many own a dog
    13·1 answer
  • If AACD ~ AABE, find the value of x.
    13·1 answer
  • Help ajajsjsnsnsjsjs ​
    7·1 answer
  • Will give crown help
    14·1 answer
  • Find the value of X, round to the nearest 10th
    7·1 answer
  • If the width of a rectangle with periemter is P is 6 units what is its length
    6·1 answer
  • What is the perimeter of polygon ABCD?
    7·2 answers
  • If m/CHF = 106°, then what is m/FHD?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!