1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miv72 [106K]
3 years ago
11

Solve for x. Show each step of the solution. 4.5(4 − x ) + 36 = 202 − 2.5(3x + 28)

Mathematics
1 answer:
ella [17]3 years ago
3 0

Answer:

dherherth

Step-by-step explanation:


You might be interested in
You had $23 to spend on three raffle tickets. After buying them you had $17.
Viktor [21]

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

23-3x=17

-3x=-6

x=2

Therefore, each raffle ticket cost $2.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A tank contains 10 liters of pure water. Saline solution with a variable concentration 5 grams of salt per liter is pumped into
algol [13]

Answer:

dQ(t)/dt = 20 - 2Q(t)/5 , Q(0) = 0

Step-by-step explanation:

The mass flow rate dQ(t)/dt = mass flowing in - mass flowing out

Since 5 g/L of salt is pumped in at a rate of 4 L/min, the mass flow in is thus 5 g/L × 4 L/min = 20 g/min.

Let Q(t) be the mass present at any time, t. The concentration at any time ,t is thus Q(t)/volume = Q(t)/10. Since water drains at a rate of 4 L/min, the mass flow out is thus, Q(t)/10 g/L × 4 L/min = 2Q(t)/5 g/min.

So, dQ(t)/dt = mass flowing in - mass flowing out

dQ(t)/dt = 20 g/min - 2Q(t)/5 g/min

Since the salt just begins to be pumped in, the initial mass of salt in the tank is zero. So Q(0) = 0

So, the initial value problem is thus

dQ(t)/dt = 20 - 2Q(t)/5 , Q(0) = 0

3 0
2 years ago
A system of equations is graphed on the coordinate plane.
Nikolay [14]

Answer:

no solutions

Step-by-step explanation:

.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 POINTS! HELP PLEASE!
nevsk [136]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

i did this question and got it right

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Give 3 example of real life function with rule of correspondence input and output
Dmitrij [34]

Here are the examples of functions in real life.

1. ATM

If you want to withdraw money from your account, the amount of money dispensed by the machine is the amount you request{input}.As a result, the amount requested is a function of the amount distributed{output}. The machine will never give you more or less than what you asked for.

2.Places you can drive with Two Gallons of Fuel

If you still have two gallons of gas in your car's tank, you can visit several locations before running out of gas. As a result, there could be several answers to this question. In this case, the input is two gallons of fuel, and the output is a list of places you can visit with that amount of fuel.

3. Number of Sodas in a Vending Machine

The number of sodas you get from a vending machine is determined by the amount of money you put into it. If you put the same amount in twice and choose the same soda, you will get the same number of cans as you did the first time. In this case, the number is determined by the amount fed into the machine.

Learn more about functions here:

brainly.com/question/12431044

#SPJ9

4 0
1 year ago
Other questions:
  • What is 789×243+568?? 10 points!! I can't use a calculator!!! :( help plz
    14·2 answers
  • The circle below has center O, and its radius is 4 ft. Given that m ZAOB=50°find the length of the minor arc AB.
    10·1 answer
  • Prove the identity arcsin((x-1)/(x+1))=2arctan<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7Bx%7D%20" id="TexFormula1" title=" \
    13·1 answer
  • I need help ASP. Help
    15·1 answer
  • Consider the polynomials p(x) = 3x + 27x^2 and q(x)= 2 . Find the x -coordinate(s) of the point(s) of intersection of these two
    15·1 answer
  • what it the better value for the money, $8.99 for a package of 8 cold remedy capsules or $2.25 for 2 capsules​
    8·1 answer
  • Which row function are inverses of each other?
    10·1 answer
  • 4x/5 - 2x/3 is equivalent to
    9·2 answers
  • “Pueblo” is the Spanish word for ___________ a. town. c. flock of sheep. b. stone ruins. d. oven to bake bread. Please select th
    8·1 answer
  • Express the following ratio as a fraction in simplest form.<br> $32 for 10 tickets
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!