Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
Shelley buys one pack of gum for $1
Price of gum: $1
Total amount of money spent: $1.00
Shelley buys another pack of gum for $0.50 more
1 + 0.50 = 1.5
Price of gum: $1.50
Total amount of money spent: $2.50
2(5x)2(-7)=2x+10
2(5x)= 10x
2(-7)=-14
10x-14=2x+10
Solve:
10x-2x=8x
8x-14=10
14+10=24
8x=24
24/8=3
X=3
Answer:
Option (3)
Step-by-step explanation:






Therefore, Option (3) will be the correct option.
5/6 x 360 = 300
divide 360 by 6 = 60, then multiply 60 by 5 and you get 300.00
Answer:
13. A
14. True
Step-by-step explanation:
The months cancel out because they are the same unit in the right positions, and all you have to do for the second one is multiply