1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksian1 [2.3K]
3 years ago
7

lets say you start with the equation 12b=24. what step should you take to find the quantity that equals 4b

Mathematics
1 answer:
allsm [11]3 years ago
3 0

Answer:

4b = 8

Step-by-step explanation:

Given 12b = 24

This is written as (4 X 3)b = 24

⇒ 4b X 3 = 24

Dividing by 3 throughout, we have

4b = $ \frac{24}{3} $ = 8.

Therefore, the value of 4b is 8.

You might be interested in
Evaluate 6+x6+x6, plus, x when x=3?
vampirchik [111]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

x=3

6+x6+x6

6+(3)6+(3)6

6=6

(3)6=18

(3)6=18

6+18+18

24+18

42

Hope this helps ;) ❤❤❤

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who does gyro never never ever bet on even numbers math worksheet!!
uranmaximum [27]
I really do not know the answer to this question
6 0
3 years ago
Ruben bought 6 comic books for $21dollar , 21. Each comic book was the same price.
musickatia [10]

Answer:

3.5 dollars

Step-by-step explanation:

The price of one comic book is 3.5.

I got this by dividing 21 and 6  

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You read a headline that 1 out of 5 people in the world will log onto a social network Since there at 7 billion people in the wo
Assoli18 [71]

Answer:

1,400,000,000

Step-by-step explanation:

Since there are 7 billion people on the earth, you must divide 7,000,000,000 by 5 and you arrive at the answer of 1,400,000,000.

Hope that helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • If s = 1 over 3 unit and A = 18s2, what is the value of A, in square units? ____ square unit(s). (Input whole number only.)
    11·2 answers
  • Sarai is mixing a solution. She pours all the liquid from a full small beaker into a larger beaker. The liquid fills the large b
    6·1 answer
  • Please Help!!! Ben drove 325 miles at a rate of 65mph. How long did it take him to drive the distance? Please answer: What do we
    8·2 answers
  • What are the coordinates of point C of the directed segment from A(-8,4) to B(10,-2) that partitions the segment such that AC:CB
    9·1 answer
  • A pipe can pump 1000 gallons of water in 4 hours.
    11·2 answers
  • How to simplify : <br><br> √(1+√(1-x^2 )) - √(1-√(1-x^2 ))
    5·1 answer
  • X + 4 &lt; 8 HELP please
    7·1 answer
  • The cost of two books is ₹126.If the cost of one book is twice the other, the find the cost of books.​
    12·1 answer
  • You are testing two food scales for accuracy by weighing two different types of foods. Use the drop-down menus to complete the s
    8·1 answer
  • Plz help me
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!