1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
2 years ago
5

Type the correct answer in each box. A company manufactures three types of cabinets, type A, type B, and type C. Last week, the

number of type B cabinets produced was 30 more than the number of type A cabinets produced. The number of type C cabinets produced was 20 more than times the number of type A cabinets produced. If the company made the same number of type B and type C cabinets last week, then the number of type A cabinets produced was _____ . The total number of cabinets produced last week was ____.
Mathematics
1 answer:
defon2 years ago
6 0

<em>Hi There!!</em>

B = 1/2A + 30

C = 3/2A + 20

B = C

1/2A + 30 = 3/2A + 20

30 - 20 = 3/2A - 1/2A

10 = A

B = 1/2A + 30

B = 1/2(10) + 30

B = 5 + 30

B = 35

C = 3/2A + 20

C = 3/2(10) + 20

C = 15 + 20

C = 35

type A cabinets produced was 10

type B and type C cabinets produced were both 35

<em>Good Luck!!</em>

Itsbrazts

You might be interested in
A bouncing rubber ball has each of the following except _____.
REY [17]
The answer is c heat
6 0
3 years ago
Write 9 decimals with three decimal places that when rounded to the nearest hundredth round to 4.56
Alexeev081 [22]
4.555
4.556
4.557
4.558
4.559
4.561
4.562
4.563
4.564
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can y'all help me with this please
asambeis [7]
12 times 35 times 28=  980..... im not sure
5 0
3 years ago
Under his cell phone plan Jason pays a flat cost of $60.50 per month and four dollars per gigabyte he wants to keep his bill at
Over [174]

Answer:

2 gigabytes of data

Step-by-step explanation:

Given

Amount Jason keeps per month = $68.90

Cost of flat per month = $60.50

Balance for data = 68.90-60.50

Balance for data = $8.40

If 1Gigabyte = $4

x = $8.40

Cross multiply

4x = 8.40

x = 8.40/2

x = 2.20

Hence Jason can only use 2 gigabytes of data while staying within his budget

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of angle R? A. 30° B. 50° C. 100° D. 180°
PIT_PIT [208]

Answer:

D. 180 degres

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the coordinate grid to determine the coordinates of point A;
    6·2 answers
  • What are the possible rational zeros of f(x) = 3x4 + x3 − 13x2 − 2x + 9?
    14·1 answer
  • Find the Vertex of 2x^2+8x+1<br> A. (-2,-7)<br> B.(1,7)<br> C.(-2,-1)<br> D.(3,-4)
    15·1 answer
  • Find the GCF
    11·1 answer
  • 1)
    7·2 answers
  • Evaluate 1.3n - 0.03 = -9
    8·1 answer
  • Solve each equation.<br> 1/3a = -5 a = ?<br> 12 - b = 12.5 b = ? <br> -0.1 = -10c c = ?
    7·1 answer
  • Answer easy question quick ​
    6·2 answers
  • 3+3+67+7+4+6+78+68+22+71+100-100=<br> FIND THE ANSWER
    12·2 answers
  • Jake was taking a tip from to san Antonio. the total distance of the trip is 274 miles. after driving 107 miles he stopped for l
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!