12
6
100
612/100
I hope this helps
Answer:
$6.72
Step-by-step explanation:
The store is selling lemons at $0.56 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice.How much will it cost to buy enough lemons to make three 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon juice?
1 cup = 16 table spoon of juice
half a cup = 8 table spoon of juice
1 pie require half a cup of lemon juice. so 1 pie requires 8 tablespoon of lemon juice
Each lemon yields about 2 tablespoons of juice
2 times 4 = 8
So 4 lemon needed to make a pie
cost of 1 lemon = 0.56
cost of 4 lemons = 
cost of lemon for making 3 pie= 
Can’t read it but you would subtract The biggest number by the smallest number
Answer:
False
Step-by-step explanation:
Angles a and b add to 180° (linear pair), so angle b is 68°.
Answer:
Kabuls = 7.5
Carumpts= 0.85
Step-by-step explanation:
Let x represent the price of kabuls
Let y represent the price of carumpts
8x + 2y= 61.70......equation 1
3x + 10y= 31.........equation 2
Multiply equation 1 by 3 and equation 2 by 8
24x + 6y= 185.1
24x + 80y= 248
-74y = -62.9
y= 62.9/74
y= 0.85
Substitute 0.85 for y in equation 1
8x + 2(0.85) = 61.70
8x + 1.7= 61.70
8x = 61.70-1.7
8x = 60
x= 60/8
x= 7.5
Hence the dollar value for kabuls is 7.5 and carumpts is 0.85