1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
3 years ago
10

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. how much does the paint cost per quart?

Mathematics
2 answers:
lara31 [8.8K]3 years ago
8 0

Answer: $6 per quart.

Step-by-step explanation:

Given: Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon.

The cost of one gallon of paint = $24

Since, we know that 1 gallon = 4 quarts

Then, 1 quart =\frac{1}{4} gallon

Now, The cost of one quart of paint =\frac{1}{4}\times24=6

Therefore, the cost of one quart of paint = $6.

Lostsunrise [7]3 years ago
5 0
$24 divided into quarts is $6 
You might be interested in
7(5+3x)–6(x+5)=0 heeeeelllllp
Alex

Answer: x = -1/3

                                                                                                                                               

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a sixth grade student can complete 20 multiplication facts in one minute if you works at the same rate how long should it take h
melamori03 [73]

Answer:

It should take him <u>1.75 minutes</u> to complete 20 multiplication facts, which is the same thing as 1 minute and 45 seconds, or 105 seconds.

Step-by-step explanation:

a. If it takes him one minute to complete 20 multiplication facts, that's 3 seconds per question, because 60/20 = 3.

b. Multiply 3 x 35 questions to get 105 seconds.

c. Divide 105 seconds by 60 seconds (60 in a minute) to get 1.75 minutes, which is the same thing as 105 seconds.

Hope this helps! Feel free to give me Brainliest if you feel this helped. Have a good day and good luck on your assignment. :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 12 boys and 8 girls in a class, including a brother and a sister. If one boy and one girl are selected at random from
kupik [55]

I think the answer is 1/10.

7 0
3 years ago
Which value, when placed in the box, would result in a system of equations with infinitely many solutions?
Whitepunk [10]
-10. One type of system of equations that results in infinite solutions is one where both sides of the equation are exactly equal. Here, setting the second equation equal to -10 becomes 2y - 4x = -10. This can be rearranged into 2y = 4x - 10. Dividing everything by 2 results in y = 2x - 5, which is exactly what the first equation is. Substituting one equation into another, we get 2x - 5 = 2x - 5, which is a true statement for all values of x.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I was confuse on number 5, 6, 7, 8.
KiRa [710]

Answer:

5. 3/5-2/5=1/5; answer is 1/5

6.7/10-3/10=4/10; answer is 2/5(simplify)

7.5/6-4/6=1/6; answer is 1/6

8.3/4-2/4=1/4; answer is 1/4

Step-by-step explanation:

Explanation is above, when subtracting fractions remember that the denominator must be the same and you can subtract the numerator.

Hope this helps!

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Lowest common denominator then add
    12·1 answer
  • Eloise surveyed her classmates to see who goes to the movies at least twice a week. She recorded the results in the table separa
    12·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • A juggler is performing an act by juggling several balls. The juggler throws the balls up at an initial height of 3.9 feet with
    12·1 answer
  • In the diagram, the horizontal bars are parallel. Find x and y. ​
    13·1 answer
  • Use simple interest to find the interest and ending balance
    9·1 answer
  • What conclusion can be made based on this multiplication problem?
    12·1 answer
  • Mia wants to buy a new jacket that costs $40, including taxes. She plans to save $5 each week. How many weeks will it take Mia t
    7·1 answer
  • If Matrix A is 4 x 4, and Matrix B is 4 x 3, what is the size of matrix AB? If AB is undefined, please state so.
    12·1 answer
  • (50 x 40 / 4 + 20) + (50 / 2 + 25) =
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!