1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
13

PLZZZ HEPPPPPP IN MATHHHH

Mathematics
2 answers:
Troyanec [42]3 years ago
8 0
55.15 (t) 55.2 (t) 54.34 (t) 52.08 =216.95
katrin [286]3 years ago
5 0
55.15 (t) 55.2 (t) 54.34 (t) 52.08 =216.95
You might be interested in
Teresa received $80 for her birthday. At what rate would she have to invest to have $90 at the end of the year
DiKsa [7]
Saving I don’t know but please let me know :)
4 0
3 years ago
Find the area of the following figure. Explain how you found your answer.
iragen [17]

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

Let's say that each square on the grid represents 1 cm

First find the area of the two triangles

For the larger one: A = bh/2

A = 3 x 3 / 2

  = 4.5 cm^2

For the smaller one : A = bh/2

A = 2 x 2 / 2

   = 2 cm^2

For the rectangle : A = lw

A = 4 x 5

   = 20 cm^2

Add them all up to get the area

4.5 + 2 + 20 = 26.5 cm^2

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
GUYS Pls answer this I am having a final math exam soon Pls answer this anyone. I will mark brainiest pls:
Anna11 [10]

Answer:

1)20 000 000×12cm

240 000 000/100m

240 000 0/1000

2400km

31.6--1580×100×1000

31.6--1580 00 000

31.6/31.6--1580 00 000/31.6

1:5000000

8 0
3 years ago
Find the GCF of 15x^4 and 35x^2
LUCKY_DIMON [66]
The GCF of the equation would be 5x^2. 
5 0
3 years ago
A 16-oz package of rice is $0.79. A 32-oz package is $3.49. Which has the lower unit cost?
soldier1979 [14.2K]
16 ounce bag of rice for $0.04 per unit
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a property owner wants to build a small bridge across a stream running through his field. He knows that the weight the bridge ca
    14·1 answer
  • Of the 3000 drinks sold last week, Amy sold 450, what percentage did Amy sell
    11·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!! The mass of a bar of chocolate is 1800g.
    14·2 answers
  • Decrease £120 by 45%
    11·2 answers
  • What is an even number?
    7·2 answers
  • Find the unit rate. 256 miles per 8 gallons
    15·2 answers
  • How many nickels and dimes are in $1.20 if there are six times more nickels than dimes
    15·2 answers
  • -2x+y=3 -x+2y=3 system of equations
    13·1 answer
  • The number of portable widgets produced weekly by Widget, Inc., is related to the weekly profit in the way:
    8·1 answer
  • 2^a / 2^2 = 2^3 solve for a
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!