1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
attashe74 [19]
2 years ago
13

A researcher is interested in determining whether typists are most productive in the morning, at midday, in the evening, or late

at night. To answer this question, the researcher recruits 20 participants and assigns 5 participants to be measured at each time of day. To evaluate productivity, the researcher measures words typed per minute at each time of day.
Morning Midday Evening Night
99 42 80 82
80 32 83 78
99 45 94 79
98 49 70 97
79 38 79 96
Mean 91 41.2 81.2 86.4
SStotal = 9094.95
What are the degrees of freedom for the numerator of the F-ratio?
a. 2
b. 3
c. 16
d. 19
Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]2 years ago
4 0

Answer:

d. 19

Step-by-step explanation:

Degrees of freedom is the number is the number of value which is used in the final calculation. It calculate as n-1, where n is the sample size. The degrees of freedom for the given scenario is 19. The sample size is 20 so the degrees of freedom is 1 less which will be 19.

You might be interested in
Which shows this price as a correct unit price? $3.60 for 4 watermelons.
Ganezh [65]

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

You are solving for the price of one watermelon (a unit of watermelon).

What is given to you is the price of 4 watermelons, or $3.60. To solve, simply divide $3.60 with 4:

3.60/4 = 0.90

$0.90 is your answer.

Remember to add the hundredth place value (0), as money goes to the hundredth place value.

~

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED ASAP
vovikov84 [41]

Answer:

It D

Step-by-step explanation:

k

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equivalent of 4 meters?
lesya692 [45]
The equivalent of 4 meters is 4.374 yards
6 0
3 years ago
The Great Pyramid of Giza is a square pyramid located by El Giza, Egypt. The height of the pyramid is currently 455.4 feet. The
jonny [76]
V = a²h/3

Plugging values in we get 8.67X10^7, or 86,700,000
3 0
3 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write 0.33 as a fraction in simplest form
    5·2 answers
  • Gus has skydived 4 more times than Nico. Emma has skydived twice as many times as Nico. If Emma has skydived 16 times, how many
    10·1 answer
  • What is the average rate of change for the sequence shown below? coordinate plane showing the points 1, 4; 0.5, 3.5; 0, 3; and n
    9·1 answer
  • An embroidered placemat costs 2.95. An embroudered tablecloth is similar to the placemat but four times as long and four times a
    5·1 answer
  • James has a board that is 3/4 foot long. He wants to cut the board into pieces that are each 1/8 foot long. How many pieces can
    11·2 answers
  • Pls someone pls help me with this question pls
    11·1 answer
  • Naomi just accepted a job at a new company where she will make an
    7·1 answer
  • If a = {6 6 4 7 -4 4 -6 9 -3} and B= {1 5 -8 9 -5 -8 9 -5 2}, find 3a +9B Matrix operations
    5·1 answer
  • sally works in a factory that produces 1,000 televisions each day. when 40 televisions were sampled, it was found that 6 were de
    11·1 answer
  • How to solve this ?<br>​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!