1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
6

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. A. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg? B. 3 pound

s of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound? C. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll? D. 10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?
Mathematics
1 answer:
Ratling [72]3 years ago
4 0

Answer: A. Cost per egg = $4 .

B. Cost per pound = $ 2.5

C. Cost per roll = $ 0.5

D. Cost per apple = $0.35

Step-by-step explanation:

Formula: cost per item = (total cost) ÷ (number of items)

A. 12 eggs for $3.

Cost per egg = $ (12÷3) = $4

So, Cost per egg = $4 .

B. 3 pounds of peanuts for $7.50

Cost per pound of peanuts = $ (7.50 ÷ 3)= $ 2.5

So, Cost per pound = $ 2.5

C. 4 rolls of toilet paper for $2.

Cost per roll = $ (2 ÷4 ) = $ 0.5

So, Cost per roll = $ 0.5

D.  10 apples for $3.50.

Cost per apple = $ (3.50 ÷ 10)= $ 0.35

So,  Cost per apple = $0.35

You might be interested in
The area of each square is 16 square units find the perimeter of a figure
vivado [14]

area=length*width

4*4=16

4+4+4+4=16

the perimeter is also 16

6 0
3 years ago
The population of a particular country was 26 million in 1981; in 1990, it was 31 million. the exponential growth function descr
yuradex [85]
Just use syblol it is verygood for varible form 
5 0
3 years ago
Is 3x^2 + x^2 equal to
wariber [46]
The answer is a)3x^4
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a string of 100 christmas lights, there is
RideAnS [48]
We want to find \mathbb P(X\ge6), where X is a binomial distribution with n=100 and p=0.015. So

\mathbb P(X\ge6)=1-\mathbb P(X
6 0
3 years ago
Sheena wants to measure the volume of a ball that is 24 cm across. How should she set up her equation?
Annette [7]

Answer:

The volume of the ball is V=2,304\pi\ cm^{3}  or  V=7,234.56\ cm^{3}

Step-by-step explanation:

we know that

The volume of the sphere ( a ball) is equal to

V=\frac{4}{3}\pi r^{3}

we have

r=24/2=12\ cm -----> the radius is half the diameter

substitute

V=\frac{4}{3}\pi (12)^{3}

V=2,304\pi\ cm^{3} ----> exact value of the volume

assume

\pi =3.14

substitute

V=2,304(3.14)=7,234.56\ cm^{3} -----> approximate value

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The open intervals on which f is concave upward. (enter your answer using interval notation.
    13·1 answer
  • What Is 56,127 minus 5,405
    15·2 answers
  • When you solve a problem involving money, what can a negative answer represent?
    9·2 answers
  • What property of equality is X-12=7
    7·1 answer
  • The answer is not d​
    12·1 answer
  • Domain for (1,1) (3,2) (5,-1) (-5,4)
    12·1 answer
  • Please help me, and have a great day!
    8·1 answer
  • A shop sells bag of peanuts for two dollars and a bag of walnuts for five dollars at nine bags of purchase for total cost of $36
    7·1 answer
  • Jeremy got a haircut and paid 15% as a tip. What percent of the cost did Jeremy pay the barber, including the tip?
    13·1 answer
  • Flying against the wind, an airplane travels 3920 kilometers in 8 hours. Flying with the wind, the same plane travels 5580 kilom
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!