Answer:
<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />
Step-by-step explanation:
8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries
Answer:
9
Step-by-step explanation:
f(3) = 2(3) + 3
= 9
Answer:
$2.52
Step-by-step explanation:
If you start with the balance being $2000, the monthly payment is $100 with the percentage rate being 1%. You would way 0.84 per month and if you multiply that by three months, you get $2.52.
23. Kim and Jay leave at the same time to travel 25 miles going to the beach.
Kim drives 9 miles in 12 minutes
Jay drives 10 miles in 15 minutes.
Question: who will arrive first?
Unit rate of Kim
=> 9 miles in 12 minutes
=> 0.75 miles / minutes
=> 25 / 0.75
It will take 33.33 minutes for Kim to arrive
Unit rate of Jay
10 miles in 15 minutes.
=> 10 miles /15 minutes
=> 0.67 miles /minute
=> 25 / 0.67
It will take Jay 37.31 minutes to arrive at the beach.
SO Kim will arrive first
While I'm unsure what the word choices were, his claim is likely to be true.
Since he claims the probability of heads is 40%, that should be what we see in an experiment. 0.38 is very close to 0.40, or 40%, so this is true. Therefore his claim is likely to be true, and the probability of tails should be about 60%.