1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SpyIntel [72]
3 years ago
7

Desmond brought a 70 feet roll of copper for 14.70 what is the price per foot

Mathematics
2 answers:
dolphi86 [110]3 years ago
5 0
The answer is $0.21 per foot of copper

The way to get this answer is to divide our price by how many feet we get to see how much money each foot is worth.

Like this: $14.7÷70ft

After we work this out, our answer is $0.21 per foot 

Hope this helps!! :)

alekssr [168]3 years ago
4 0
70 / 14.7 = 4.8
the correct answer is 4.8
Hope I helped. =)
You might be interested in
Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.
Lorico [155]
So you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 150÷25 as a mixed number
Hunter-Best [27]
150 divided by 25 is 6 so the answer is 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the quotient<br> 2758 divided by 28
Mashcka [7]
quotient is 98 1/2   
 
 
           <u> 0098 </u> 14/28
     28 | 2758
          <u>  252  </u>    * 9 x 28 
              238 
           <u>   224 </u>   * 8 x 28
                14

2758 ÷ 28 = 98 14/28  simplified to 98 1/2
4 0
3 years ago
Need help asap please! Thanks!
KonstantinChe [14]
The diagram tells us 3 things: the right angle and the two corresponding side measurements. Because the side measurements are corresponding, we can set a proportion:

6/9=9/15

If this proportion is true, it means the triangles are similar. If this proportion is impossible, it means the triangles are no similar.

To calculate this, we use cross multiplication.

6/9=9/15

6*15=9*9
90=81

90 does not equal 81 making this proportion impossible, which concludes that these two triangles are not similar.

I hope this helps! Please comment if you have any questions.
5 0
3 years ago
Max Quimby picks Raspberries for his grandmother every Tuesday during 2 points
Greeley [361]

Answer:

Would be paid $69.75

Step-by-step explanation:

Since he is paid $0.75 per quart, and he has picked up 93 quarts, you would multiply 0.75 by 93. Which would give you $69.75.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Lesson 8.8: Angle Relationship
    9·1 answer
  • Solve for x 3x+2 4x-2
    14·1 answer
  • You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?
    15·1 answer
  • Which is greater 1/4 or 0.4
    6·2 answers
  • Sam runs a lemonade stand. One day he collected $6.55 in nickels and dimes. The number of nickels was 6 more than half the numbe
    6·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 24 inches. The length is 2 inches. Use the numbers below to complete an equation to solve for th
    5·1 answer
  • Factor the polynomial.<br> 3x^2+11x+6
    8·1 answer
  • Hellohello, if you able to help me then please do. (:
    6·1 answer
  • Jan needs 1/3 of chocolate chips to make cookies and 3/4 cup to make brownies. How many cups does she need altogether?
    9·2 answers
  • Use the Law of Syllogism to form a new conditional statement that follows from the pair of true statements.If she makes an A on
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!