1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
13

I need help. Someone please help. The second and third picture are to the same problem. Just please help me I'm dumb.

Mathematics
1 answer:
kirill115 [55]3 years ago
5 0

By listing the samples in descending order we have - Sample B, Sample E, Sample A, Sample C, and Sample D.

Step-by-step explanation:

Step 1; First, we must convert all the temperatures into a common scale. The given temperatures are in three different units i.e. °C, K, and °F. Here we convert all the units into K.

To convert °C to K, we add 273.15 with the °C , 44 °C= 44 + 273.15 =     317.15 K.

To convert °F, we have the formula (112°F − 32) × (\frac{5}{9}) + 273.15, so

110 °F = (110 - 32) × (\frac{5}{9}) + 273.15 = 316.483 K,

112 °F = (112 - 32) × (\frac{5}{9}) + 273.15 = 317.594 K.

Step 2; By rewriting all the values on the same unit, we get;

Sample A = 317.15 K,

Sample B = 320 K,

Sample C = 316.483 K,

Sample D = 310 K,

Sample E = 317.594.

The descending order is as follows 320 K, 317.594K, 317.15 K, 316.483 K and 310 K which is Sample B, Sample E, Sample A, Sample C, and Sample D.

You might be interested in
Type your answer in the box. <br><br> r = 3 d = 5
polet [3.4K]

Answer:  8.5

Step-by-step explanation:

I just took the quiz last week.

7 0
2 years ago
Which is an equation for the line with a y -intercept of zero and a slope of 5?
Vitek1552 [10]

Answer:

y = 5x

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Check whether the given number is a solution of the equation or
maxonik [38]

Answer:

13. is a solution of the equation. 14. and 15. are both inequalities.

Step-by-step explanation:

the equal sign is something you can look out for to decide if it is a solution to the equation. the > sign means 'greater than' and the ≤ means 'less than' or 'equal to'. both are not equals, therefore they are inequalities.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Trig help please!!! This is due tomorrow. If you don’t mind could you please explain how you do it
vivado [14]

Answer:

The larger acute angle is equal to 50.8 degrees.

Step-by-step explanation:

Let's solve for both of the acute angles for the purpose of checking our work at the end with angle A being the top angle and angle B being the one on the base of the triangle (that's not the 90 degrees one). Determining whether to use sin/cos/tan comes from SOH-CAH-TOA.

A = cos^-1 (2√6/2√15)

However, you need to move the radical out of the denominator by multiplying √15 to the numerator and denominator. You should come up with (2√90)/30. So,

A = cos^-1 (2√90/30) = 50.768 degrees.

B = sin^-1 (2√90/30) = 39.231 degrees.

Now, we can check the work by adding the 2 angles to 90 and, if it comes to 180, it's right.

cos^-1 (2√90/30) + sin^-1 (2√90/30) + 90 = 180.

If you have any questions on where I got a formula or any step, feel free to ask in the comments!

8 0
3 years ago
The Talbot family got 2 pizzas and 4 drinks for $32. The Martinez family got 3 pizzas and 8 drinks for $52. How much does each p
Brrunno [24]

Answer:

Each pizza costs $12.

Each drink costs $2.

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a system of equations.

I am going to say that:

x is the cost of each pizza.

y is the cost of each drinks.

The Talbot family got 2 pizzas and 4 drinks for $32.

This means that 2x + 4y = 32

The Martinez family got 3 pizzas and 8 drinks for $52.

This means that 3x + 8y = 52

Using the addition method, multiplying the first equation by -2.

-4x - 8y = -64

3x + 8y = 52

-4x + 3x - 8y + 8y = -64 + 52

-x = -12

x = 12

Each pizza costs $12.

2x + 4y = 32

2x + 4y = 32

4y = 32 - 2x

4y = 32 - 2*12

4y = 8

y = 2

Each drink costs $2.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • I don’t understand number 4
    11·2 answers
  • PLEASE HELP! Geraldine is moving furniture in her family room. Her friend helps her slide her coffee table to a different place.
    15·1 answer
  • Higher Order Thinking.
    11·1 answer
  • What is the answer ?
    14·2 answers
  • I need help finding the value of x
    10·1 answer
  • PLEASE HELP
    13·2 answers
  • Ann reads 10 pages of her book every
    13·1 answer
  • What is the sum of the first 8 terms of the geometric sequence 1, 1/2,1/4,1/8,..
    6·1 answer
  • 50 POINTS .....................
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!