1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
3 years ago
8

What is the unit rate of $46 for 5 toys

Mathematics
1 answer:
Nookie1986 [14]3 years ago
8 0
I think it would be $9.20 because 46 divided by 5 = 9.2
You might be interested in
Pleaseee helpppppp correctly !!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
guajiro [1.7K]

Answer:

2 now mqrk MEEEE

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
use the graph of g(x)=3 √x to help you explain why there is only one solution for every cube root equation of the form y=3 √x+a
Leni [432]

Answer:

G(x)=2x32+c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
URGENT NEED IMMEDIATE SUPPORT WILLING TO GIVE BRAINLY
frozen [14]

4 hours for 18

7 hours for 25.50

Difference in hours: 7-4 = 3

Difference in cost: 25.50 - 18 = 7.50

7.50 / 3 = 2.50

A. They charge 2.50 per hour.

B. 2.50 x 4 = 10

18 - 10 = 8

The flat fee is 8 dollars

C. 8 + (2 x 2.50) = 13 dollars

8 0
3 years ago
An amount of #550,000.00 was realised when a principal,x was saved 2% simple interest for 5 years. Find the value of x​
Zarrin [17]

Answer:

x = 250,000

Step-by-step explanation:

A = P(1 + rt)

550,000 =  x (1 +2% x 60)

550,000/(1 +2% x 60) = 250,000

x = 250,000

<u>Check your answer</u>

A = 250,000 (1+2%x60)

A = 550,000

pls mark brainliest

5 0
3 years ago
Which is true about the polynomial 9x²y – 6x - 5y^2
Ostrovityanka [42]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

It is a trinomial with a degree of 3.

This is the correct answer on the exam.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Clark has 20 trading cards and he buys (p) trading cards from the store. He gave his friend Jenny (k) trading cards as a gift fo
    13·1 answer
  • When constructing parallel an perpendicular lines, how are the steps similar
    5·1 answer
  • Use the real zeros to factor f x^4 plus 10^3 minus 20x^2 minus 90x plus 99
    5·1 answer
  • Does the KE of a car change more when it goes from 10 to 20 km/h or when it goes from 20 to 30 km/h?
    5·1 answer
  • Yvonne is a salesperson who earns a fixed amount of $1,850 per month. She also earns a commission of 4% on the amount of goods t
    15·2 answers
  • The sum of three consecutive odd numbers is 39. What is the smallest of these numbers?
    11·1 answer
  • The line y = -2x - 8 is graphed. Which ordered pairs are solutions to the equation? Check all that apply
    9·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • 3. Using the equation: A= 10 • log B, if A = 180, solve for B.
    6·2 answers
  • The teacher collected some snowfall data during one of the snow days last year. Estimate the total snowfall throughout the day.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!