1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wittaler [7]
2 years ago
8

What is the unit rate of $46 for 5 toys

Mathematics
1 answer:
Nookie1986 [14]2 years ago
8 0
I think it would be $9.20 because 46 divided by 5 = 9.2
You might be interested in
Evaluate the expression when g=6 and h=4 . h+9g (I NEED HELP FAST)
lozanna [386]

Answer

58

Step-by-step explanation:

So you would plug in 4 for h and 6 for g to get 4+9(6), then you multiply 9x6 to get 54 then you would add 4 to get 58

6 0
3 years ago
Which of the following is equal to 2?
AnnZ [28]
Awnser is A 6+4 divided by [2+1]x3
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is a solution to the equation 6 x + y = 4<br><br>1, -10 <br>2, -8<br>2, 8<br>1, 2
NISA [10]

Answer:

1,-10 and 2,-8

Step-by-step explanation:

If you substitute each answer choice:

6+-10=4

12+-8=4

12+8=4

6+2=4

The only ones that would make sense are the first and second one.

4 0
3 years ago
A taxi service charges $4.50 to pick someone up and then $0.75 per mile during the ride.
Umnica [9.8K]
Part A : y=$0.75m+$4.50
Part B : $8.25
8 0
2 years ago
Foot pieces you can cut from 5 feet of
Rzqust [24]

Answer:

1p = r

Step-by-step explanation:

You are asking how many 1-foot pieces you can make out of a 5 foot piece of ribbon. You are asking for an equation.

p = the # of pieces

r = the amount of ribbon

So lets try the equation:

1p   = r

1(4) = r

1*4 = 4

4    = r

<h2><u>PLEASE MARK BRAINLIEST!  </u></h2>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows the total number of trees cut down by a logging company over a two-week period.
    14·1 answer
  • What will Lin pay if she rents a paddleboat for 3.5 and spilts the total cost with a friend?
    9·1 answer
  • The length of the window is 2m longer than its width and the area is 32m^
    7·1 answer
  • Georgina wants to have shirts made for her basketball team's tournament. The
    10·1 answer
  • What is the greatest value of 3x+8
    13·1 answer
  • The distance between Chicago and Cleveland is
    8·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (26, 7) and (-39, 12)
    11·1 answer
  • Simplify the expression.<br> -3(-8-2v+2v) (easy 10 points!)
    9·2 answers
  • QUICK ANSWERS PLEASE!!!!<br> Find the following
    9·2 answers
  • 2 [32-(4-1) power of 3
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!