1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
3 years ago
8

Lines c and d are intersected by line p. At the intersection of lines c and p, the bottom left angle is (3 x + 45) degrees. At t

he intersection of lines d and p, the uppercase left angle is 81 degrees.
What must be the value of x so that lines c and d are parallel lines cut by transversal p?

12
18
81
99

Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]3 years ago
4 0

Answer:

its 18

Step-by-step explanation:

i just took the test on edg :)

You might be interested in
A surfboard costs $240. The sales tax on a surfboard is $12. What is the percent in sales tax?
Pie
The tax rate is 5%

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carolyn Shelly Jennifer and Sabrina live in different houses that are side by side.
aev [14]
Your answer would turn out to be Shelby goes out her front door turns West and walks past the other three houses.
8 0
3 years ago
A triangle has an angle that measures 90°. What type of triangle could it be? (Choose all that apply)
valentinak56 [21]

Answer:

The triangle could be a right triangle.

Step-by-step explanation:

Right triangles have right angles. (90 degrees). All triangles have 3 angles that add up to 180 degrees. So as long as one of the angles is 90 degrees, it's a right triangle.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I sent you a picture can u help me
melamori03 [73]

Answer:

A.The expression represents the price paid

B. 15x +10x ; everything means the same thing as the first.

Step-by-step explanation:

For a. we can tell what the expression means by re-reading the problem. We know that the 15 is the price per goby fish and that 10 is the price per shrimp. Since there is an equal number of each in each bag the x represent the number of goby fish or shrimp in the bag. The answer to the equation will be the price paid. Another expression you could use is the following.

15x + 10x

This is an unfactored version of the first on where x is factored out. Here everything means the same thing it's just a different expression.

6 0
3 years ago
The hose is 2 inches in diameter. What circumference does the plug need to be?
scoray [572]

Answer:

6.28

Step-by-step explanation:

This problem bother on the mensuration of flat shapes, a circle.

Volume v =

Diameter d=  2inches

Radius r =  =\frac{diameter}{2} = \frac{2}{2} = 1 in

Since we are required to solve for the circumference of a circle

The expression for the circumference of a circle is given as

C= 2\pi r

C= 2*3.142*1\\C= 6.28

The question insist that we type just a number hence the circumference6.28 of the plug is 6.28

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 7t · s · 3rt
    11·2 answers
  • Which sphere has a volume of approximately 113.1 cubic inches?
    14·2 answers
  • Peter takes 7 minutes and 30 seconds to run 1 mile. How many miles can he run in 15 minutes?
    13·2 answers
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Stable electron configurations are likely to contain ____.
    15·2 answers
  • Simplify the expression.<br> 2+3(x-4) *
    11·2 answers
  • Which is the interval notation for the following inequality notation
    7·1 answer
  • How do you write<br> 25/4<br> as a percentage?
    7·2 answers
  • Classify the triangle by both its
    14·1 answer
  • At the local pet store, zebrafish cost $2.15 each, and neon tetras cost $2.30 each. If Ernesto bought 13 fish for a total cost o
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!